Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że tematem rozmowy szefowej MRPiPS z ambasadorem były m.in. warunki życia i pracy polskich pracowników w Holandii. "Pani minister wyraziła zaniepokojenie nieuczciwymi praktykami holenderskich agencji pracy tymczasowej zatrudniających polskich pracowników. Podkreśliła, że każdy sygnał niewłaściwego traktowania polskiego obywatela musi rodzić reakcję ze strony polskich władz" - czytamy w przesłanym po spotkaniu komunikacie.

"Pomimo zastosowanych środków przez władze Holandii (np. zmiany w ustawodawstwie holenderskim, realizowanie projektu informacyjnego w języku polskim o prawach pracowniczych i warunkach pracy w Holandii) oraz współpracy polskiej i holenderskiej inspekcji pracy problem jest wciąż nierozwiązany. Stąd potrzebna jest większa dynamika działań w tym zakresie" - napisano.

Z kolei wiceminister RPiPS Stanisław Szwed stwierdził podczas spotkania, że patologie związane z działaniem agencji pracy tymczasowej obserwowane były też w Polsce. - Dlatego zmienione zostały przepisy prawa tak, aby możliwe było podejmowanie skutecznych działań wobec agencji bazujących na wykorzystywaniu pracowników - oświadczył.

Resort rodziny i pracy poinformował, że Rafalska zaproponowała zorganizowanie spotkania z ministrem spraw społecznych i zatrudnienia Królestwa Niderlandów Wouterem Koolmeesem.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że sytuacja na polskim rynku pracy się zmienia. "Spada bezrobocie, zwiększa się zatrudnienie, dlatego priorytetem rządu jest zachęcenie obywateli polskich do pozostania w Polsce lub powrotu po okresie pracy za granicą. Natomiast, szanując decyzję poszczególnych osób do korzystania z unijnej swobody przepływu pracowników, dbamy także o zapewnienie należytego traktowania i dobrych warunków dla tych, którzy wyjechali do pracy w innym kraju" - zaznaczono.

MRPiPS przestrzegło, że wyjazd za granicę powinien być zawsze decyzją starannie przemyślaną. "Co pozwoli uniknąć ewentualnych rozczarowań czy wręcz kłopotów, a przed wyjazdem należy sprawdzić warunki pracy w danym kraju oraz pośrednika" - podkreślono. Resort przypomniał, że wskazówki w tej sprawie można znaleźć pod adresem: https://eures.praca.gov.pl/szukasz-pracy-w-ue/jestes-obywatelem-polski/bezpieczne-wyjazdy-do-pracy-za-granice.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że w razie problemów w związku z pracą w Holandii można także złożyć - po polsku - zawiadomienie w sprawie działania w nieuczciwej wierze agencji pracy tymczasowej pod adresem: https://fd8.formdesk.com/arbeidsinspectie/Zawiadomienie/?get=true.

Resort zaapelował do Polaków pracujących za granicą, by w razie nadużyć miejscowych pracodawców czy agencji pośrednictwa nie pozostawali bierni i zgłaszali skargi do właściwych instytucji w danym kraju. "Można również zgłaszać problemy do Państwowej Inspekcji Pracy w Polsce" - przypomniano.