Zawiesić taryfy i zabezpieczyć dostawy

Zgodnie z raportem rynkowym Niemieckiego Związku Rolników (DBV), największy wpływ na cenę nawozów azotowych miały wyższe ceny gazu ziemnego. Nawozy azotowe zanotowały wzrosty cen sięgające nawet 236 procent. Ponadto niektórzy producenci wstrzymali lub znacznie ograniczyli produkcję ze względu na wysokie ceny energii. DBV ocenia sytuację jako krytyczną. W celu uzyskania niższych cen nawozów związek rolników domaga się czasowego zawieszenia ceł antydumpingowych. Powinno to zmniejszyć presję kosztową dla europejskich rolników i zabezpieczyć dostawy zboża w nadchodzącym roku.

Rolnicy na skraju ruiny

Jeśli ceny nawozów utrzymają się na wysokim poziomie lub pojawia się problemy z dostawami, stowarzyszenie obawia się, że w raporcie rynkowym nastąpią znaczne spadki plonów w przypadku zbiorów w 2022 roku. Niedawne napięcia z Rosją, kryzys energetyczny w Chinach i stały globalny popyt na nawozy sprawiły, że taki scenariusz wydaje się realistyczny.

Nowy niemiecki minister rolnictwa Cem Özdemir chce zacząć od wynagrodzeń dla producentów. Te są za niskie. – Nie może być więcej „cen śmieciowych” na artykuły spożywcze. Rujnują one farmy, uniemożliwiając wzrost dobrostanu zwierząt, promując wymieranie gatunków i zanieczyszczając klimat. Chcę to zmienić – powiedział nowy minister gazecie „Bild am Sonntag". Minister chce to osiągnąć także poprzez zwiększenie szacunku dla rolników i ich pracy. W planach ma także rozwój rolnictwa ekologicznego. Do 2030 roku jego obszar powinien wzrosnąć do 30 proc.