Minister zaapelowała, aby nie robić zakupów na zapas. Poinformowała, że m.in. sprzedaż ryżu wzrosła ostatnio o 208 proc., makaronu o 117 proc, a mąki o 105 proc.

- Półki są regularnie uzupełniane - zapewniła Kloeckner i podziękowała pracownikom supermarketów za pracę w czasie pandemii koronawirusa.

Niemieckie rolnictwo zmaga się z problemem niedoboru rąk do pracy - poinformowała minister. "Do pracy nie docierają m.in. osoby normalnie dojeżdżające z Polski i Czech, bo opiekują się dziećmi lub te, które zachorowały" - powiedziała.

Dodała, że w związku z tym prowadzi rozmowy z MSW, żeby poluzować wprowadzony przepis zakazujący wjazdu do Niemiec zagranicznym pracownikom sezonowym oraz nadać tymczasowe uprawnienia do pracy osobom oczekującym na decyzję w sprawie azylu.

Od poniedziałku działa platforma internetowa uruchomiona przy wsparciu niemieckiego resortu rolnictwa, gdzie osoby niepracujące w skutek konsekwencji epidemii koronawirusa mogą zgłosić swoją gotowość do pracy w rolnictwie. Do czwartku portal odnotował ponad 24 tys. zgłoszeń.