W ciągu ostatnich dwóch miesięcy około 130 000 osób głosowało online, wybierając z trójki finalistów nowy, ekologiczny symbol. Autorem zwycięskiego projektu jest Dusan Milenkovic, student z Niemiec, którego „euro liść” zdobył 63 proc. wszystkich głosów. W najbliższych tygodniach zostanie zmienione rozporządzenie w sprawie rolnictwa ekologicznego, umożliwiając wprowadzenie nowego logo do jednego z załączników. Ekologiczne logo UE powinno od 1 lipca 2010 r., znaleźć się na wszystkich paczkowanych produktach ekologicznych, które zostały wyprodukowane w państwach Unii Europejskiej i spełniają rygorystyczne normy rolnictwa ekologicznego. Nie będzie ono natomiast obowiązkowe dla produktów importowanych. Inne prywatne, regionalne lub krajowe oznaczenia będą mogły być umieszczane obok logo UE. „Ogromnie się cieszę, że mamy nowe logo UE dla żywności ekologicznej” - stwierdziła Mariann Fischer Boel, Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, pomysłodawczyni konkursu. „Dzięki konkursowi znacznie wzrosła świadomość społeczeństwa dotycząca żywności ekologicznej

i mamy w tej chwili logo, które będzie rozpoznawalne niemal przez wszystkich. Projekt logo jest estetyczny i z niecierpliwością czekam na pojawienie się w sklepach w lipcu bieżącego roku, produktów opatrzonych tym znakiem.”

Logo zostało wybrane w wyniku ogólnoeuropejskiego konkursu, w którym mogli wziąć udział studenci szkół i akademii sztuk pięknych i wydziałów wzornictwa. Międzynarodowe jury wybrało logo spośród prawie 3 500 projektów. Trzy najlepsze prace zostały umieszczone na stronie internetowej konkursu www.ec.europa.eu/organic-logo i poddane głosowaniu online, które zakończyło się 31 stycznia 2010 r.
Zdobywcy trzech pierwszych miejsc zostaną uhonorowani przez Dyrekcję Generalną ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej na oficjalnej ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się w Brukseli w lipcu 2010 r. Trzej zwycięzcy otrzymają wygrane pieniężne w wysokości 6 000, 3 500 i 2 500 euro.

Źródło KE/farmer.pl