Jak podał Polsat News, Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych nie wydał żadnych zaleceń dyscyplinarnych ani sądowych, dotyczących Janusza Wojciechowskiego. OLAF poinformował również, że europoseł zwrócił w całości sporne środki do kasy Parlamentu Europejskiego. Wojciechowski już wcześniej twierdził, że w 2016 roku z własnej inicjatywy wpłacił PE ponad 11 tys. euro. Zrobił to, bo przeglądając dokumenty, zorientował się że mógł popełnić błąd w swoich rozliczaniach delegacji z lat 2009-2011. Te błędy miały polegać np. na nieprawidłowym wpisaniu numeru rejestracyjnego auta, którym podróżował jako europarlamentarzysta, czy podaniu z pamięci wskazań stanu licznika.


W wydanym w piątek przez OLAF oświadczeniu możemy przeczytać: „OLAF zakończył sprawę zaleceniami dla Parlamentu Europejskiego, dotyczącymi zarówno odzyskania kwoty 11. 243 euro od pana Wojciechowskiego, jak i dalszego wzmocnienia przepisów administracyjnych dotyczących zwrotu kosztów podróży i wypłaty diet.”


To koniec sprawy, która kładła się cieniem na kandydaturze Janusza Wojciechowskiego na komisarza UE ds. rolnictwa. Komisja prawna PE po zbadaniu oświadczeń majątkowych polskiego kandydata również nie dopatrzyła się żadnego konfliktu interesu. W najbliższy wtorek Wojciechowskiego czeka przesłuchanie na komisji rolnictwa PE.