Premier Orban dodał, że doprowadzi to do poważnej walki w Brukseli, ponieważ UE nie chce stanąć po stronie państw członkowskich.
Z kolei szef MSZ Peter Szijjarto napisał w piątek na Facebooku, że rząd w Budapeszcie pozwala na transport ukraińskiego zboża do Afryki, ale nie pozwoli na działanie na szkodę węgierskich rolników.

Czytaj więcej
Ceny zbóż. Ekonomiści o wpływie decyzji z 15 wrześniaWęgry są za przedłużeniem zakazu importu zboża z Ukrainy
Po konsultacjach, które minister rolnictwa Węgier Istvan Nagy odbył na początku tygodnia ze swoimi odpowiednikami z Bułgarii, Rumunii i Słowacji, rząd w Budapeszcie podkreślił konieczność przedłużenia zakazu importu ukraińskiego zboża po 15 września.
- Nie ma wątpliwości, że musimy nadal wspierać eksport ukraińskich produktów rolnych, zwłaszcza po upadku transportu czarnomorskiego - podkreślił Nagy, cytowany przez agencję MTI. Stwierdził jednak, że głównym celem jest ułatwienie tranzytu, aby ukraińskie zboże trafiało na swoje tradycyjne rynki eksportowe.
Bułgaria wyłamała się z przyfrontowej piątki
Parlament Bułgarii zgodził się w czwartek na zniesienie zakazu importu ukraińskich zbóż po 15 września, tym samym Sofia zajmie w Brukseli stanowisko przeciw przedłużeniu embarga.
Komentarze