Premier Orban dodał, że doprowadzi to do poważnej walki w Brukseli, ponieważ UE nie chce stanąć po stronie państw członkowskich.

Z kolei szef MSZ Peter Szijjarto napisał w piątek na Facebooku, że rząd w Budapeszcie pozwala na transport ukraińskiego zboża do Afryki, ale nie pozwoli na działanie na szkodę węgierskich rolników.

Węgry są za przedłużeniem zakazu importu zboża z Ukrainy

Po konsultacjach, które minister rolnictwa Węgier Istvan Nagy odbył na początku tygodnia ze swoimi odpowiednikami z Bułgarii, Rumunii i Słowacji, rząd w Budapeszcie podkreślił konieczność przedłużenia zakazu importu ukraińskiego zboża po 15 września.

- Nie ma wątpliwości, że musimy nadal wspierać eksport ukraińskich produktów rolnych, zwłaszcza po upadku transportu czarnomorskiego - podkreślił Nagy, cytowany przez agencję MTI. Stwierdził jednak, że głównym celem jest ułatwienie tranzytu, aby ukraińskie zboże trafiało na swoje tradycyjne rynki eksportowe.

Bułgaria wyłamała się z przyfrontowej piątki

Parlament Bułgarii zgodził się w czwartek na zniesienie zakazu importu ukraińskich zbóż po 15 września, tym samym Sofia zajmie w Brukseli stanowisko przeciw przedłużeniu embarga.