Jak podaje European Milk Board (EMB), we Włoszech, kiedy z końcem marca br. wygasły kontrakty na mleko, rynek załamał się, a cena za litr mleka spadła poniżej 30 eurocentów. Ceny mleka we Włoszech spadły o około 15 proc. W 2011 roku średnia cena za litr mleka pitnego, czy przeznaczonego na produkcję serów kształtowała się tam na poziomie 40 - 41 centów. Wyższe ceny osiągało mleko przeznaczone do produkcji tradycyjnych, jakościowych produktów, np. Granza czy Gorgonzola:  42 - 43 centy, a rekordowo płacono za mleko przeznaczone do produkcji parmezanu (Parmiggiano Reggiano) – nawet 70 centów.

Trudna sytuacja na rynku mleka utrzymuje się również w Holandii. – Sytuacja na wolnym rynku jest krytyczna, głównie z powodu ogromnej nadprodukcji, producentom trudno jest obecnie w ogóle sprzedać mleko – informuje EMB.
EMB ocenia, że kryzys nie ominął również innych krajów europejskich, gdzie ceny mleka spadły poniżej 30 centów, przede wszstkim w wyniku nadprodukcji. – We Francji średnia cena mleka spadła z 31 - 32 centów w marcu, do 28 w kwietniu br., a w Niemczech zatrzymała się niewiele powyżej 31, 32 centów – podaje EMB.

Z kolei w Szwajcarii wielkość produkcji na rekordowym poziomie ma spowodować spadek cen mleka w maju 2012 o 3,5 proc. Nadwyżka kierowana jest w postaci masła i mleka w proszku na rynek światowy,  za co pobierana jest od każdego producenta składka w wysokości 0,8 centa od 1 kg mleka.

Jak podkreśla EMB, oprócz znacznych spadków cen mleka, trudna sytuacja gospodarstw wynika także z rosnących kosztów produkcji. We Włoszech ceny paliwa i energii elektrycznej wzrosły o 20 proc., ceny soi o 22 proc. W Irlandii od 2006 roku do 2011 koszt produkcji 1 litra mleka wzrósł o 6 centów, w Niemczech od 2009 roku – o 5 centów.

Z powodu pogarszającej się sytuacji cenowej na rynku mleka, Polska zgłosiła wniosek podczas posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa, która odbywała się w Luksemburgu, o wprowadzenie interwencji na rynku masła i mleka w proszku, w tym subsydiów do eksportu. Polski wniosek poparły Hiszpania, Węgry, Portugalia, Litwa, Łotwa. Komisja Europejska zapowiedziała monitorowanie i analizowanie sytuacji na rynku mleka, jednak nie zgodziła się na podjęcie działań na obecnym etapie.