26 września Komisja Europejska wstrzymała połów dorsza na Bałtyku Wschodnim dla polskich statków rybackich. Obszar Bałtyku Wschodniego to teren od Trzęsacza (zachodniopomorskie) do wschodnich morskich granic Polski.

"Ta decyzja Unii dla środowiska jest bardzo trudna, ale jednocześnie chcę powiedzieć, że uruchamiany jest Fundusz Rybacki, z którego będą mogli korzystać rybacy i przetwórcy" - powiedział Sawicki.

Oprócz uruchomienia funduszu, Polska chce też rozmawiać z niektórymi państwami bałtyckimi na temat ewentualnej zamiany nadwyżki połowowej dorsza, który posiada Polska na zachodnim Bałtyku, tak aby można było wykorzystać ją na wschodnim Bałtyku.

"Mamy niewielka nadwyżkę około 800 ton i może uda się ją zamienić". Natomiast obecne kłopoty polskich rybaków z połowem dorsza wynikają z błędnej restrukturyzacji floty rybackiej w latach poprzednich i nieuregulowanego systemu połowów.

(...) Według ministra Polska powinna prowadzić uporządkowany system połowu ryb.(...)

W najbliższym czasie w Polsce będzie wprowadzony, zaakceptowany przez Komisję Europejską, Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013. Dzięki temu programowi rybacy dostaną środki na złomowanie kutrów, rekompensaty za przymusowy postój w porcie i modernizację floty.

Źródło: PAP