Jak poinformował w czwartek minister rolnictwa Portugalii Luis Capoulas Santos, o nowym źródle finansowania dla lasów poinformowane zostały już zarówno środowiska myśliwych, leśniczych, jak i rolników.

- Łowiectwo jest ważnym tematem w agendzie naszego rządu, szczególnie poprzez swój wpływ na równowagę środowiska naturalnego, a pośrednio także korzyści, jakie daje ono rolnictwu i innym gałęziom gospodarki - powiedział Santos.

Przedstawiciel socjalistycznego rządu Antonia Costy przypomniał, że o regulacji gwarantującej 10 proc. wpływów państwa z łowiectwa na rzecz lasów poinformował osobiście portugalskie środowisko łowieckie podczas zorganizowanego na początku maja br. Krajowego Spotkania Myśliwych w Santarem.

Minister rolnictwa ujawnił, że w ostatnich latach liczba polowań na terytorium Portugalii zmalała z uwagi na liczne zarazy szerzące się wśród zwierząt łownych, szczególnie wśród królików. Ich populację znacznie zdziesiątkowała wirusowa krwotoczna choroba, tzw. RHD.

Zdaniem lizbońskiej ekonomistki Any Silva decyzja rządu w sprawie nowego źródła finansowania dla lasów jest także korzystna dla odbudowy drzewostanów i populacji zwierząt łownych, które ucierpiały w częstych na terenie Portugalii pożarach.

- Szczególnie dotkliwe okazały się pożary, które spustoszyły nasze lasy w lipcu i sierpniu ub.r. Prawdopodobnie nowa regulacja ma związek z dążeniem rządu do szybkiej odbudowy tych ekosystemów- powiedziała PAP Silva.

Z szacunków Portugalskiej Federacji Łowieckiej (Fencaca) wynika, że w Portugalii licencję na udział w polowaniach posiada ponad 100 tys. osób.