• Węgry nie mogą poprzeć szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w ich obecnej formie – oświadczył Orban.
  • Victor Orban w liście skierowanym do Ursuli von der Leyen zauważa, że sankcje zaproponowane w szóstym pakiecie przyniosłyby więcej strat Węgrom niż Rosji.
  • Niemniej przewodniczącej KE zapowiedziała, że Węgry i Słowacja będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 r. 

Tym samym węgierski przywódca powtórzył stanowisko wyrażone w czwartek w liście skierowanym do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, w którym podkreślił, że Komisja nie może stwarzać sytuacji, w której sankcje przyniosłyby Węgrom większą szkodę niż Rosji. Dodał, że największą wartością UE w reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę była jak dotąd jedność, a w jego opinii proponowany szósty pakiet sankcji mógłby tę jedność podważyć.

Von der Leyen przekazała w środę, że KE proponuje m.in. całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu pół roku zakończony miałby być import ropy naftowej, a do końca roku – produktów rafinowanych. W swoim wystąpieniu przed Parlamentem Europejskim zapowiedziała, że nie jest to łatwa do wdrożenia decyzja, ponieważ niektóre państwa członkowskie UE są silnie zależne od rosyjskiej ropy, jednak embargo jest konieczne dla ukarania Rosji.