Selten stawił się w sądzie w Den Bosch na południu kraju, gdzie postawiono mu zarzut fałszowania dokumentów. Przyznał, że jego firma zajmowała się przerobem koniny i mogło dojść do błędów z powodu niedostatecznych kontroli podczas magazynowania przerobionego mięsa. W rozmowie z holenderską agencją prasową ANP podkreślił jednak, że nigdy świadomie nie sprzedawał swoim klientom koniny jako wołowiny; wyraził przekonanie, że sąd go uniewinni.

Prokuratorzy domagają się dla Seltena kary pięciu lat więzienia, ponieważ oszustwo, jakiego miał się dopuścić, - zaszkodziło reputacji Holandii jako kraju eksportującego mięso. Według nich przedsiębiorca dla zwiększenia zysków dopuszczał się systematycznego fałszowania dokumentów i oszukiwał klientów.

Oskarżenie twierdzi, że w latach 2011-2012 firma Seltena przerobiła 300 ton koniny od dostawców z Holandii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mięso było fałszywie oznaczone w rejestrach firmy jako wołowina.

Holenderskie ministerstwo gospodarki podało wówczas, że Selten sprzedał mięso zawierające koninę 132 firmom w Holandii i 370 firmom w krajach europejskich. Według holenderskich władz sanitarnych trafiło ono do 1722 hoteli, restauracji i garmażerii, 39 sklepów mięsnych, 184 supermarketów i 290 handlowców, magazynów i zakładów spożywczych.

Wyrok w sprawie Seltena zostanie ogłoszony za dwa tygodnie.

Skandal z koniną dodawaną do wołowiny wybuchł w styczniu 2013 roku w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Później koninę w wyrobach mięsnych, które nie powinny jej zawierać, znaleziono w wielu krajach europejskich.

Według prokuratury holenderskiej firma Seltena była jednym z dwóch holenderskich przedsiębiorstw zamieszanych w handel 50 tys. ton wołowiny, którą wycofano w kwietniu 2013 roku ze sprzedaży w związku z podejrzeniami, że do tego mięsa dodano koninę.

W poniedziałek kierownik rzeźni w Anglii został, jako pierwsza osoba związana ze skandalem, skazany na 8 tys. funtów grzywny za niedostosowanie się do unijnych regulacji dotyczących tzw. identyfikowalności mięsa.