Kryzys jaki dotknął przemysł mleczarski w 2009 r., przyniósł straty w obrotach całej branży na kwotę blisko 14miliardów euro. Stąd zamierzone przez Komisję Europejską Powołanie Grupy ekspertów i analityków, której głównym zadaniem było pomóc producentom mleka dostosować się do sytuacji w 2015 roku, kiedy nie będą już obowiązywały w Europie limity produkcji mleka.

Raport zaleca przede wszystkim utrzymanie i wykorzystanie wszystkich obecnych unijnych narzędzi zarządzania rynkiem mleka zabezpieczenia co jest bardzo ważne w kontekście ochrony dochodów hodowców bydła mlecznego przed znacznymi wahaniami rynku i utrzymania silnego sektora mleka w przyszłości. Ponadto wdrożenie wspólnotowych przepisów w sprawie zbiorowych negocjacji w sektorze mleka, co zdaniem także Copa – Cogeca pozwoli organizacjom producentów wspólnie planować i sprzedawać produkcję według jasnych i jednolitych kryteriów oraz negocjować warunki dostawy i płatności, w tym zapisy kontraktów z nabywcami mleka.

Czekaliśmy na ten raport prawie rok. Uzyskaliśmy odpowiedź na niektóre z naszych instrumentów zarządzania rynkiem. Teraz Komisja Europejska musi podjąć szybkie działania i zamienić te rekomendacje na konkretne propozycje w celu zabezpieczenia przyszłości producentów mleka i utrzymania zatrudnienia na terenach wiejskich UE – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.

Źródło: farmer.pl