Komisarz zapowiedział również, że Komisja Europejska będzie dalej prowadzić zintensyfikowany dialog z Rosją w sprawie embarga na polskie produkty rolne. Jest to odpowiedź na deklarację prezydenta Putin, że Rosja jest gotowa "zintensyfikować dialog w celu rozwiązania problemu embarga. Komisarz ma nadzieję, że jeszcze do końca niemieckiego przewodnictwa w UE, czyli do końca czerwca, uda się ten problem rozwiązać. Pod warunkiem, oczywiście, że będzie - jak powiedział - "wola polityczna".

Rozmowy mogą zacząć jeszcze w tym tygodniu, w kuluarach rozpoczynającej się 25 maja sesji Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt w Paryżu. Uczestniczą w niej zarówno delegacja UE, jak i Rosji. Tam rozmowy będą dotyczyć jedynie przypadków oszustw w imporcie, na co skarżą się Rosjanie - sprecyzował Kyprianu.

Komisarz zapewnił też, że KE jest otwarta na zaproponowane przez Rosję i popierane przez niemieckie przewodnictwo "podejście stopniowego" znoszenia embarga, pod warunkiem że określi ono "ramy czasowe" na zniesienie ograniczeń w imporcie wszystkich polskich towarów, w tym mięsa.

Propozycja dotycząca zniesienia embarga na importowane z Polski niektóre rodzaje żywca "jest niewystarczająca" - podkreślił.

Źródło: wp.pl