Podczas, gdy unijni ministrowie rolnictwa debatowali nad reformą rynku w Krajowej Spółce Cukrowej zainaugurowano szóstą w historii firmy kampanię cukrową. Prognozy mówią, że największy polski koncern cukrowy skupi w tym sezonie ponad 4 mln ton buraków, z których wyprodukuje ponad 600 tys. ton cukru. Do cukrowni Dobrzelin trafią buraki z trzech powiatów. Zakład rozbudowano, przeniesiono tu cześć produkcji z wygaszonej cukrowni w Ostrowach.

Marek Giżyński p.o. dyr. Cukrowni Dobrzelin: - Z kampanią ruszamy wcześniej ze względu na większa produkcję buraków przez rolników.
W Krajowej Spółce Cukrowej tegoroczna kampania potrwa około 80 dni. Krzysztof Kowa, prezes KSC: - Na początku roku planowaliśmy, że kupimy ok. 3,8 mln ton buraków, natomiast plon jest w tej chwili bardzo ładny, wysoki więc przewidujemy, że skup będzie wynosił 4,3 mln ton. Mimo wszystko spółka wyprodukuje ok. 90 tys. ton cukru mniej, będzie go sprzedawać głownie w kraju, ale także dopłatami poza UE. Wszystko za sprawą reformy unijnego rynku cukru. Wczorajsze ustalenie oznaczają potrzebę dalszego zamykania fabryk cukru.

Paweł Piotrowski, wiceminister skarbu państwa: - Kiedyś było 26 czynnych cukrowni, teraz jest 11, to może być i prawdopodobnie będzie coraz mniej tych cukrowni w KSC.

Cześć plantatorów zamierza sprzedać swoje limity produkcji i zrezygnować z produkcji buraków, bo jest to coraz mniej opłacalne. Ceny buraków w unii są już ustalone i nadal będą spadać . Do 2010 r. mają osiągnąć niespełna 27 euro za tonę a jeszcze kilka lat temu płacono ponad 43.

Źródło: Witold Katner/Agrobiznes