Susza i ulewne deszcze są szczególnie kosztowne dla sektora rolnego UE. Komisja Europejska szacuje straty w przypadku ocieplenia o 3 st. C na 40 mld euro rocznie w UE.

Susza w samym 2018 r. przyniosła straty w wysokości 2 mld euro we Francji, 1,4 mld euro w Holandii i 770 mln euro w Niemczech, poinformowała Komisja Europejska. Według wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa UE musi dostosować się tak, aby móc pewnym stopniu poradzić sobie ze zmianami klimatycznymi

Rolnicy potrzebują lepszych danych do planowania upraw, dlatego KE chce usprawnić za pomocą platformy internetowej wymianę danych na temat szkód klimatycznych i możliwości adaptacyjnych.

W swojej strategii Komisja Europejska wymienia oczyszczanie ścieków do nawadniania, delikatną uprawę gleby z zielonymi okrywami i nowymi odmianami roślin jako odpowiedź na nasilającą się suszę. Ponadto rolnicy musieliby przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez ponowne nawadnianie gleb torfowych, za pomocą systemów rolno-leśnych i zwiększanie zawartości węgla w glebie.

Dzięki strategii „Od pola do stołu” i strategii na rzecz bioróżnorodności, pojawiłyby się koncepcje bardziej przyjaznego klimatowi rolnictwa. Ich wdrożenia żąda Timmermans.