W większości Holandii od początku marca nie odnotowano większych opadów deszczu. Następne dwa tygodnie będą jeszcze cieplejsze, a meteorolodzy nie przewidują większych opadów, poza przelotnymi. Poziom wody w głównych rzekach i jeziorach jest niski jak na tę porę roku i nic nie zapowiada poprawy. Deficyt opadów atmosferycznych jest obecnie na poziomie występującym raz na dwadzieścia lat i wykazuje silną tendencję wzrostową. Już teraz rok 2022 jest jednym z pięciu najbardziej suchych lat w historii - podaje portal dutchnews.nl. Deficyt opadów w maju może przekroczyć ten z rekordowego roku 1976.

Rolnik zmuszony jest nawadniać swoje pole ze względu na pogłębiającą się suszę Fijnaart, Holandia, fot. PAP/EPA/ROB ENGELAAR
Rolnik zmuszony jest nawadniać swoje pole ze względu na pogłębiającą się suszę Fijnaart, Holandia, fot. PAP/EPA/ROB ENGELAAR

W niektórych regionach urzędnicy muszą podejmować kroki, aby przeciwdziałać brakowi opadów. Na przykład poziom wody w jeziorze IJsselmeer został podniesiony o pięć centymetrów, aby zapewnić stałe dostawy wody i zapobiec wysychaniu rzek i gruntów rolnych. Najbardziej dotkliwe brak deszczu odczuwają rolnicy z regionów w południowej i nadmorskiej części kraju. Organizacja rolnicza ZLTO ostrzegła nawet, że bez deszczu w ciągu najbliższych dwóch tygodni cena ziemniaków wzrośnie, a inne zbiory mogą się nie udać.

Chociaż w najbliższych dniach spodziewane są przelotne opady deszczu, nie zapewnią one wystarczającej ilości wody, aby zrównoważyć niedobory. W południowo-wschodniej Brabancji rolnicy otrzymali zakaz wypompowywania wody z rowów i rzek wykorzystywanej do nawadniania roślin.