PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ukraina chce większego dostępu do rynku UE

Ukraina chce większego dostępu do rynku UE
fot. shutterstock

Ukraina ubiega się o przyznanie ukraińskim produktom większego dostępu do rynku unijnego. Rolnicy z Copa-Cogeca protestują.Ukraina ubiega się o przyznanie ukraińskim produktom większego dostępu do rynku unijnego, wynika z oficjalnych deklaracji, jakie dotarły do Copa-Cogeca. - W kontekście prac przygotowawczych Komisji nad przeglądem pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA) między Unią Europejską a Ukrainą, Copa i Cogeca wyrażają sprzeciw udzielaniu jakichkolwiek dalszych koncesji na eksportowane przez Ukrainę produkty oraz wznowieniu autonomicznych środków handlowych zwiększających koncesje na produkty rolne - napisał w ostatnim dniu kwietnia w liście do Sabine Weyand, reprezentującej Dyrekcję Generalną ds. Handlu KE, Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca.

- Pragniemy przypomnieć, że społeczność rolnicza w całej UE ponosi konsekwencje kryzysu dyplomatycznego dotyczącego Ukrainy i Rosji. Koszty bezpośrednie już teraz sięgają ponad 10 mld euro. Sytuację pogarszają dodatkowo niebezpośrednie skutki związane ze znacznym spadkiem cen kilku towarów rolnych. Ponadto unijni producenci nie mają już dostępu do środków kompensacyjnych wdrożonych po wprowadzeniu rosyjskiego embargo. Oprócz tego sektor rolnictwa UE zmaga się ze skutkami kryzysu wywołanego epidemią Covid-19 - napisano w piśmie.

Pekka Pesonen podkreśla, że program wsparcia dla Ukrainy zakładał także wcześniejsze wprowadzenie pogłębionej, kompleksowej strefy wolnego handlu wynegocjowanej między Unią Europejską a Ukrainą. Najnowsze dane dotyczące handlu pokazują, że ukraińskie przedsiębiorstwa skorzystały z tej możliwości w pełni. Potencjalne zwiększenie kontyngentów taryfowych wywarłoby więc bezpośredni wpływ na unijne rynki towarów rolnych - uważa Copa-Cogeca.

W związku z powyższym, w liście do Dyrekcji ds. Handlu UE, zwraca uwagę na następujące zagrożenia wiążące się z możliwością rozszerzenia kontyngentów taryfowych dla Ukrainy:

- W sektorze zbóż mamy do czynienia niekorzystnym otoczeniem handlowym oraz brakiem przejrzystości między podmiotami na Ukrainie. Nie da się przez to zapewnić, że to właśnie ukraiński sektor rolnictwa faktycznie korzysta na handlu ziarnami z Unią Europejską. Zwiększenie kontyngentów taryfowych na pszenicę zamiast sprawić, że oba rynki produkcji będą się wzajemnie uzupełniać, doprowadziłoby do wzrostu konkurencji na rynku unijnym. W przeciągu ostatnich trzech lat Unia Europejska stała się największym importerem kukurydzy na świecie. Wwożone ilości zastąpiły wzrost europejskiej produkcji, co wywarło presję na ceny wewnętrzne kukurydzy i odbiło się rykoszetem na jęczmieniu. 2/3 wolumenu sprowadzamy właśnie z Ukrainy. Biorąc pod uwagę te okoliczności, Ukraina nie potrzebuje nowych kontyngentów czy wznawiania obecnych środków autonomicznych.

- W sektorze hodowli zwierząt gospodarskich Ukraina nie radzi sobie z postępującym kryzysem spowodowanym afrykańskim pomorem świń. Sytuacja doprowadziła do wystąpienia zakażeń wśród dzikich zwierząt na terenie sąsiadujących z nią państw członkowskich. Europejscy hodowcy ponoszą w tej chwili skutki embargo nałożonego na produkty eksportowane do wielu krajów, m. in. Rosji, Japonii, Chin i Korei Południowej. Przed dokonaniem przeglądu umowy handlowej należy koniecznie opracować krótkoterminowe rozwiązania, by zaradzić kryzysowi sanitarnemu w tym kraju.

- W sektorze mięsa drobiowego i jaj normy produkcyjne, zwłaszcza te dotyczące dobrostanu zwierząt, nie odpowiadają wymogom nakładanym na unijnych producentów, którzy ostatnio musieli unowocześnić narzędzia produkcyjne. Dlatego też producenci w państwach sąsiadujących z Ukrainą boleśnie odczują zakłócenia konkurencji. Nie tak dawno przecież Komisja i władze ukraińskie uzgodniły zwiększenie obecnych kontyngentów taryfowych z 20 tys. do 70 tys. ton. Zważywszy na to, że nasi członkowie coraz częściej informują o próbach obchodzenia reguł za pomocą tzw. „ulepszonych receptur” na mieszane produkty jajeczne, apelujemy do kompetentnych władz o dostarczenie bardziej szczegółowych i konkretnych not wyjaśniających, by mieć klarowność w kwestii klasyfikacji towarów. Odkąd zawarto porozumienie w sprawie pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu, w ukraińskiej branży produkcji pomidorów, a zwłaszcza przetworów pomidorowych, produkcję zwiększono ponad dwukrotnie (z 330 tys. ton metrycznych w 2013 r. do 735 tys. ton metrycznych w roku 2018). Jednocześnie bardzo wzrosła jej zdolność wywozowa. W 2017 r. Ukraina wyeksportowała 40 096 t produktów na bazie pomidorów objętych kodem CN 2002, co oznacza trzydziestokrotny wzrost w przeciągu pięciu lat. Zmiana ta zaczęła się dokonywać w momencie zawarcia porozumienia w sprawie pogłębionej, kompleksowej strefy wolnego handlu w 2014 r. Co więcej, na wzroście w ukraińskiej branży pomidorów zyskuje praktycznie jedno przedsiębiorstwo Agrofusion, odpowiadające za 85% produkcji. Ponadto umożliwiło go znaczne wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej oraz agencji międzynarodowych. Dzięki tym inwestycjom Ukraina potencjalnie mogłaby w przyszłości zwiększyć produkcję do dwóch milionów ton metrycznych rocznie. Stałaby się tym samym piątym największym producentem pomidorów na świecie.

- Z krytyczną sytuacją na rynku mierzy się również unijny sektor pszczelarstwa (skrajne wahania cen, brak płynności). W państwach członkowskich będących największymi producentami miodu w UE zanotowano tendencję spadkową w cenach, które pszczelarze otrzymują za miód sprzedawany luzem. Ponadto różnica między ceną miodu wielokwiatowego sprzedawanego luzem a średnimi kosztami produkcji sprawia, że w 12 krajach marże zysku są ujemne oraz bliskie zeru w przypadku innych krajów będących głównymi dostawcami miodu na rynku wewnętrznym UE. Główną przyczyną tej sytuacji jest fakt, że europejski miód mierzy się z niemożliwą do udźwignięcia konkurencją ze strony sprzedawanych po skrajnie zaniżonych cenach produktów o nazwie „miód”, importowanych z krajów trzecich, a zwłaszcza z Chin i Ukrainy.

- W sektorze cukru przyznane kontyngenty taryfowe na zarówno cukier jak i izoglukozę są wykorzystywane w pełni. Biorąc pod uwagę różnice w normach produkcji, pragniemy zaapelować do Komisji o nieudzielanie żadnych dodatkowych koncesji.

- Doceniamy wysiłki Komisji Europejskiej mające na celu umocnienie stosunków gospodarczych i handlowych między Unią Europejską a Ukrainą, jednocześnie uznając znaczenie zasad demokratyczności i solidarności, na których to porozumienie handlowe się opiera. Niemniej jednak liberalizacja taryf celnych w ramach umowy handlowej w żadnym wypadku nie powinna prowadzić do pogorszenia warunków dla unijnych rolników i spółdzielni. Dla obszarów wiejskich odgrywają oni przecież kluczową rolę z perspektywy środowiskowej, gospodarczej i społecznej. W znakomitej większości przypadków stanowią oni jedyne źródło zatrudnienia w regionach produkcyjnych. Ukraina już teraz jest czwartym największym dostawcą produktów rolnych dla UE. Nie ma zatem potrzeby udzielania jej dodatkowych koncesji na eksport do Unii - podkreśla w piśmie Pekka Pesonen.

- Na zakończenie warto zauważyć, że dodatkowe koncesje dla Ukrainy będą postrzegane jako przyznanie uprzywilejowanego statusu krajowi trzeciemu, w którym koszty produkcji są niższe i gdzie nie są stosowane normy produkcyjne obowiązujące europejskich rolników. Może to wywołać dodatkową presję na równowagę rynku UE - dodał Sekretarz Generalny Copa-Cogeca.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • Sasza 2020-05-03 07:55:34
  A my chcemy większego dostępu do ich rynku, zgodzą się na to?
  • Taka prawda 2020-05-03 08:18:53
   Juz dawno macie darmozjady nadwyzke exportu
 • Piotr 2020-05-02 21:11:28
  Dać im bezcłowy kontyngent na samochody osobowe, telewizory, komórki , bez ograniczeń. A od produktów rolnych wara, niech trują swoich obywateli
  • Wiejskie chlanie 2020-05-03 08:17:57
   Wy trujecie tak samo na utrzymaniu miastowych a konkurencji ma nie być bo wielmożny rolnik tak chce
   • Piotr 2020-05-03 16:02:31
    Zielonego pojęcia nie masz ile wymogów musza spełniać polscy rolnicy. Na Ukrainie moga stosować środki ochrony roślin wycofane u nas w latach 80/tych. Nikt nie kontroluje co wjeżdża i w jakiej ilości. Po co ograniczajcie nam stosowanie wszystkiego a potem wpuszczajcie ten syf ze wschodu? Bo Holendrzy, Duńczycy i Niemcy przejęli ziemie na Ukrainie a teraz wypychają towary na polski rynek- tylko na polski. Niech ten bezcłowy kontyngent rozdziela na wszystkie państwa unii równomiernie, tak jak chcą uchodźców rozlokować a nie całość kontyngentu do Polski i po cichu wykończyć polskich rolników żeby Holendrzy i Niemcy mogli nas przejąć jak ich wygonią kałachem z Ukrainy
 • farm 2020-05-02 19:16:17
  Oczywiscie z dniem wejscia do UNI EUROPEJSKIEJ
  • e0r 2020-05-03 09:44:20
   Może tak być że niedługo zaproszą Ukraine do EU. Polska i inne kraje ostatnio przyjęte już zostały prawie przeżute i wyplute, czas więc na nową dostawe frajerów do dojenia.
 • Hubi 2020-05-02 19:09:40
  O ile spełnia wszystkie unijne przepisy (np ograniczenia w stosowaniu oprysków). Po jakimś czasie sobie odpuszcza
 • Bront 2020-05-02 17:28:00
  Niech se z Rosja handluja a nietutaj zaklocaja rynek
  • Oczywiscie 2020-05-03 09:17:07
   Tu jest wielmozny rolnik ktoremu cza dać za darmo
   • Kutnowiak 2020-05-03 11:00:44
    "cza dać", to tobie słownik i kogoś z szerokim pasem.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.230.9.187
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.