PRZEGLĄD PRASY: Komisarz do spraw rolnictwa Mariann Fischer Boel – oświadczyła, że trzeba znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu wina na Starym Kontynencie – pisze Piotr Rudzki.
Według niej Unia produkuje więcej wina, niż może sprzedać.
Plan reformy unijnego rynku wina zaleca wykarczowanie 200 tys. ha winnic z 3,4 mln ha w całej Unii. W ten sposób Unia chce ograniczyć nadprodukcję i zaprzestać kryzysowej destylacji, która jest pomocą dla producentów. W 2006 r. kosztowało to Unię 500 mln euro.

Mariann Fischer Boel chce zakazać dodawania cukru buraczanego lub trzcinowego przy produkcji wina i zmusić winiarzy do używania świeżego soku winogronowego.
W polskim klimacie dosładzanie jest często koniecznością, ze względu na niską zawartość cukru w owocach. Producenci dosładzają wino do 2 proc. Nasze wino jest zbyt kwaśne i ma małą zawartość alkoholu - wyjaśnia Roman Grad, prezes Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego. Magazynowanie moszczu będzie w Polsce kosztowne i trudne, zwłaszcza dla drobnych producentów.

Pani komisarz zapowiedziała, że w nowej wersji reformy będzie propozycja podjęcia na szeroką skalę kampanii promocji wina poza Europą.

Polska nie popiera pomysłu Komisji Europejskiej. Do tej pory nie znamy jednak ostatecznej propozycji. Mogę tylko zapewnić, że będziemy bronili małych producentów, bo dla nich nowe regulacje będą najbardziej kłopotliwe - wyjaśnia Krzysztof Potocki, naczelnik wydziału wyrobów winiarskich i spirytusowych Ministerstwa Rolnictwa.

Przeciwne reformie są także Niemcy. Minister rolnictwa Włoch Paolo De Castro jest mniej krytyczny. Według Portugalii, która 1 lipca przejmuje przewodnictwo w Unii, nowe propozycje pozwolą łatwiej dojść do kompromisu. Tylko Grecja jest zwolennikiem karczowania winnic.

Największymi producentami wina w Europie są Francja i Włochy - wytwarzają po 45 mln hl.
W 2006 roku Polacy kupili ponad 120 mln litrów wina za 1,77 mld złotych - podaje jedna firm badawczych. Najbardziej popularne są wina stołowe.

Założenia reformy mają być przedstawione 4 lipca.

Źródło: Rzeczpospolita