Z zapewnień Komisarza Kyprianou wynika, że szansa na przełamanie impasu będzie już jutro. Kolejne rozmowy z udziałem Unii, Polski i Rosji, mają się odbyć 17 stycznia w Berlinie. Wtedy to, Komisja Europejska zapewni Moskwę, że Polska spełnia wszystkie unijne przepisy weterynaryjne i sanitarne, i tym samym wymogi porozumienia handlowego między Wspólnotą a Rosją.

Markos Kyprianou Komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumenta UE: - Zapewne nie uda się w Berlinie rozwiązać problemu, ale można liczyć na to, że zostaną opracowane pewne procedury. Dlatego zniesienie rosyjskiego embarga będzie trwało jeszcze długo.

Zdaniem resortu rolnictwa, utrzymanie przez Rosję embarga jest problemem politycznym. Tym bardziej, że kontrole stwierdziły, iż Polska przestrzega unijnych przepisów. Dlatego po jutrzejszym spotkaniu w Berlinie oczekujemy konkretnej deklaracji ze strony Rosyjskiej.

Andrzej Lepper wicepremier i minister rolnictwa: - Oczekujemy, że zostanie określony termin – przybliżony oczywiście – załatwienia tych spraw. Nie liczymy na to, takim optymistą nie jestem, ani ja ani Rząd, że ta sprawa zostanie definitywnie załatwiona w Berlinie.

O swoim poparciu dla strony polskiej przypomniały też Niemcy, które wciąż deklarują pomoc w rozwiązaniu sporu. Polsko- rosyjski konflikt handlowy będzie tematem rozmów podczas spotkania Kanclerz Niemiec Angeli Merkel i Prezydenta Rosji Władimira Putina, które odbędzie się za 5 dni w Soczi

Źródło: Agrobiznes