Niezależna ekonomistka Ana Silva powiedziała, że pomiędzy piątkiem a wtorkiem nie doszło do spodziewanych obniżek cen produkty spożywczych w sklepach detalicznych w kraju.

W przypadku asortymentu towarów spożywczych od kilku dni utrzymuje się zbliżona cena towarów. Podobnie jest w przypadku cen paliw, które często są kluczem do zmian wartości towarów w detalu - stwierdziła Silva.

Rząd Portugalii, obniżając ceny 44 głównych produktów spożywczych, spodziewa się znaczącego spadku wartości podstawowego koszyka żywności, wskazując, że ta w ciągu ostatniego roku podrożała trzykrotnie więcej niż wynosi inflacja.

Zerowy VAT na niektóre produkty żywnościowe

- Cieszę się, że produktów bez podatku VAT jest tak dużo. Póki co, nie widzę jednak większej różnicy w sklepach w mojej okolicy - powiedziała Maria Sena, seniorka z lizbońskiej dzielnicy Benfica.

Większość produktów, na które rząd Portugalii zniósł VAT stanowią ryby, mięso i warzywa, w tym m.in. pomidory, cebula, ziemniaki, marchew, fasola, dynia, brokuły oraz kapusta. Zerowa stawka VAT obejmie też oleje roślinne, margarynę, chleb oraz jaja, sery i mleko krowie.

Spadek cen w sklepach do końca kwietnia

We wtorek premier Costa zapewnił, że jego gabinet "zrobi wszystko", aby Portugalczycy odczuli w portfelu różnicę. Zapewnił, że najpóźniej do końca kwietnia powinien być widoczny spadek cen podstawowych towarów spożywczych.

Najważniejsze, abyśmy nie mówili, że winny podwyżek jest A, B, czy C (…). Wszyscy wiemy, że głównym winowajcą jest Władimir Putin - powiedział premier.

Portugalski rząd zapowiedział, że oczekiwane z powodu zniesienia VAT obniżki cen w sklepach będą sprawdzane podczas kontroli inspekcji handlowej. Powinny one nasilić się w drugiej połowie kwietnia.

Dotychczas w Portugalii były trzy stawki VAT na produkty spożywcze - 6 proc., 13 proc. i 23 proc.