Według FAO, liczba głodujących w ostatnich latach cały czas rośnie i może przekroczyć 1 miliard osób w 2009 roku. Dlatego też trzeba będzie podwoić światową produkcję żywności do 2050 roku w celu zaspokojenia rosnącego światowego popytu na żywność.

- W tym ważnym momencie rola rolników polegająca na zapewnieniu odpowiedniego do wzrastającej światowej populacji zaopatrzenia w żywność, jest bardzo ważna. Inwestycje w światowym sektorze rolnym powinny być zwiększone, aby pomóc w walce z głodem i biedą. Jeśli chcemy sprostać wyzwaniom związanym z wrastającym popytem na żywność oraz walką ze zmianami klimatu, konieczne jest przyznanie odpowiednich funduszy na finansowanie w przyszłości silnej Wspólnej Polityki Rolnej – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Komitetów Copa – Cogeca.

Wielu producentów wszystkich sektorów europejskiego rolnictwa, szczególnie wieprzowiny, zbóż, oliwy z oliwek buraków cukrowych i wołowiny, ma obecnie wiele trudności i odczuło już negatywne skutki. Przyznanie odpowiednich funduszy jest więc konieczne, aby móc realizować wystarczające inwestycje w rolnictwie oraz aby zapobiec ponownemu masowemu odpływowi ludności z obszarów wiejskich Unii Europejskiej.

Źródło: farmer.pl