"Jedziemy rządzić" ( "Andiamo a comandare")- to tytuł przeboju 23-latka, który swoim debiutem w rytmie rap podbił w zeszłym roku włoski rynek muzyczny. W masowo oglądanym, pełnym ironii teledysku padają słowa: "traktorem po obwodnicy", a raper siedząc na nim jedzie po drodze szybkiego ruchu.

Projekt ustawy, złożony w izbie wyższej parlamentu Włoch przez senatora rządzącej Partii Demokratycznej Bruno Astorre, zawiera zmiany dotyczące zakupu i ruchu traktorów. Nic zatem dziwnego, zauważa się we włoskich mediach, że od razu otrzymał nazwę "ustawa Rovazziego".

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba, która kupuje ciągnik rolniczy i chce go zarejestrować, by jeździć nim nie tylko po swoim terenie, ale także po normalnych drogach, musi być rolnikiem z zawodu.

Nowy projekt znosi to ograniczenie. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, każdy będzie mógł zarejestrować traktor i nim jeździć, choć nie po znanej z piosenki rapera obwodnicy. Dalej będzie to zabronione. Można będzie natomiast poruszać się traktorem po drogach krajowych.

Czasem, jak się zauważa, jest to konieczne, o czym można było przekonać się podczas tegorocznej wyjątkowo srogiej zimy we Włoszech. Nawet na obwodnice zasypanych śniegiem miast na południu wyjechały ciągniki jako jedyne sprawdzające się w takich warunkach środki lokomocji.

Nowa ustawa ma wyjść naprzeciw tym, którzy rolnikami są tylko z zamiłowania.

Wkład rapera jest bezcenny - zauważa prasa.

- Nazwali ustawę moim nazwiskiem. Co się wyprawia? - tak skomentował to Fabio Rovazzi.