Stosunki między UE a Rosją pozostają napięte od kiedy wprowadzono zakaz, co, jak pisze Reuters, skłoniło Polskę do zawetowania rozpoczęcia rozmów o nowym partnerstwie strategicznym między Brukselą a Moskwą.

Przedstawiciele UE ds. przeciwdziałania oszustwom w sferze obrotu produkcją zwierzęcą mają dyskutować sporną kwestię z rosyjskimi partnerami w Moskwie na dwudniowym spotkaniu 13-14 czerwca - pisze Reuter, podkreślając, że zniesienie embarga czy nawet sugestie w sprawie zamiaru uczynienia tego przez Moskwę w najbliższym czasie nie są spodziewane.

Pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Unii powiedział: - Nie będzie ważnych wiadomości, z pewnością nie jest spodziewany przełom.

Rosja wprowadziła embargo na import mięsa z Polski w listopadzie 2005 r., zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych. Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 r. blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowego traktatu o partnerstwie i współpracy.

Sprawy zniesienia embarga nie udało się załatwić na szczycie Rosji i Unii w maju.

- To wciąż pat. Dalej rozmawiamy, sporządzamy raporty techniczne i odpowiadamy na wszelkie pytania, jakie mogą mieć Rosjanie. Lecz od szczytu nie ma żadnego ruchu - powiedział we wtorek inny przedstawiciel Unii.

Rozmowy na temat dostaw mięsa z Polski do Rosji grupy roboczej Federacji Rosyjskiej i Komisji Europejskiej ds. przeciwdziałania oszustwom w sferze obrotu produkcją zwierzęcą zapowiedział w niedzielę szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert.

Źródło: PAP