
Zapomnijmy o powrocie mączek

– Problem jest złożony. Biorąc pod uwagę metody zabezpieczenia, pozyskiwania i monitorowania mączek mięsno–kostnych w przypadku ich
krzyżowego stosowania u zwierząt gospodarskich, kraje UE nie są jeszcze praktycznie gotowe, aby wprowadzić takie zmiany w prawie. Składa się na to kilka czynników, przede wszystkim w Europie ciągle występują przypadki BSE, co ciągle nie pozwala na bagatelizowanie problemu. Dodatkowo, nadal nie opracowano szybkiego testu, który jednoznacznie weryfikowałby pochodzenie gatunkowe mączek. Kolejny czynnik, to trudne w praktyce pozyskiwanie czystych pod względem gatunkowym mączek, na etapie zakładów produkcyjnych, co jest niezbędne jeżeli rozważalibyśmy ponowne wprowadzenie do żywienia zwierząt mączek mięsno-kostnych – powiedział serwisowi farmer.pl lek. wet. Jarosław Naze, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.
Na niekorzyść działają również nielegalne procedery stosowania, mimo zakazu, przez rolników mączek w żywieniu zwierząt gospodarskich.
- Inspekcja Weterynaryjna w zeszłym roku odnotowała i udaremniła kilkadziesiąt nielegalnych procederów stosowania mączek mięsno-kostnych jako dodatku do pasz. Takie przypadki pojawiają się nie tylko u nas ale także w pozostałych krajach UE – mówi lek. wet. Jarosław Naze.
Jarosław Naze dodał również, że jedyna możliwość jakiegokolwiek wprowadzenia w najbliższym czasie mączek mięsno-kostnych do żywienia zwierząt, rozważana przez KE dotyczy na razie wyłącznie pasz przeznaczonych do skarmiania ryb.




