Jak poinformowała rumuńska agencja Agerpres, kierowana przez senatora Roberta Portmana delegacja USA zobowiązała się do wsparcia "wysiłków Rumunii na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego (…) krajów, uzależnionych od żywotności ukraińskiej gospodarki, głównie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej".

Podczas sobotniego spotkania w stolicy Rumunii, w którym uczestniczył premier tego kraju Nicolae Ciuca, strona amerykańska zobowiązała się do wsparcia Bukaresztu w rozbudowie infrastruktury logistycznej i transportowej, służącej usprawnieniu wysyłki ukraińskiego zboża, a także do pomocy rumuńskiemu rolnictwu.

Delegacja z USA wyraziła też gotowość do wsparcia finansowania rumuńskich projektów, związanych z energią jądrową, transportem rumuńskiego zboża, nawadnianiem terenów uprawnych oraz inwestycjami w przemyśle. Władze Rumunii zaapelowały dodatkowo o wsparcie militarne.

- Strony zgodziły się, że poważne wzmocnienie wschodniej flanki (NATO - PAP) nowoczesnymi technologiami wojskowymi oraz znacząca obecność USA i innych sojuszników są kluczowe dla utrzymania niezbędnej gotowości bojowej i odstraszania w obliczu rosyjskich strategicznych projektów ofensywnych w regionie - podał rząd Rumunii.