Fly tipping, czyli dzikie wyrzucanie śmieci jest prawdziwą zmorą rolników. To właśnie oni stają przed dylematem, co zrobić z niechcianym "prezentem". - Pół biedy, jak znajdę taki odpad gdzieś na terenie gospodarstwa. Najgorsze, gdy ktoś wysypie gruz, śmieci czy nie daj Boże nieznane substancje na pole, na którym właśnie wzrastają zboża - mówi Simon Captcher.

Angielska branża budowlana, w szczególności działy odpowiedzialne za przebudowy, demontaże czy burzenie budynków bardzo często decydują się na nielegalny wywóz śmieci. Jest to bardzo kuszący proceder, bo firma może oszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy funtów. W przypadku zatrzymania nieuczciwa osoba płaci co najwyżej mandat, którego wysokość nie przekracza kilku tysięcy funtów.

Kilka dni temu w Appleton Roebuck, nieopodal Jorku pewien rolnik zauważył samochód typu van, który poruszał się po jego podwórku. Szybko spostrzegł, że samochód jest przeciążony, dlatego w pierwszej chwili pomyślał, że ma do czynienia ze złodziejem, który właśnie próbuje coś wywieźć z jego podwórka. Rolnik szybko wskoczył do opryskiwacza samojezdnego, którym zablokował intruzowi drogę ucieczki. - Kiedy przyjechali wezwani na miejsce funkcjonariusze policji okazało się, że we wnętrzu samochodu leżą cegły, kawałki betonu i drewna. Zaraz po otwarciu tylnych drzwi vana, z wnętrza zaczęła wylewać się także farba.

Działanie rolnika, które zostało nagłośnione przez jednego z użytkowników Facebook'a, spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem internautów, a farmer, który zatrzymał przestępcę szybko stał się lokalnym bohaterem. - Dzięki właśnie takim twardym i zdecydowanym rolnikom angielskie wioski wciąż się rozwijają. Gdyby nie oni, to wsie już dawno bardziej przypominałyby jeden wielki śmietnik - napisała Margaret Whistance.

Rolnicy domagają się zmiany prawa, uważają, że niskie kary w żaden sposób nie odstraszają przestępców. Potwierdzają to dane - w hrabstwie Essex, położonym na wschodzie Anglii od września ubiegłego roku odnotowano około 116 przypadków przemysłowego wyrzucania śmieci w gospodarstwach rolnych.