Firma KWS postanowiła wesprzeć wrocławskie ZOO i przekazała zwierzętom tonę pszenicy konsumpcyjnej. Wrocławskie ZOO jest najstarszym i największym ogrodem zoologicznym w Polsce.

Potrzeby są duże, a wsparcia potrzebują także inne ośrodki. W dramatycznej sytuacji są te utrzymujące się z biletów, darowizn, które obecnie pozbawione są finansowania. Przykładem jest ZOO w Wojciechowie, którego głównym źródłem dochodu były wycieczki szkolne i indywidualni goście. W zoo znajduje się blisko 150 zwierzą (ponad 80 gatunków).

ZOO znalazło się w skrajnie trudnej sytuacji nie tylko przez przymusowe zamknięcie, wywołane pandemią. Znacznie wzrosły ceny warzyw, owoców i mięsa. Tymczasem lew zjada ok 50 kg mięsa tygodniowo. Dieta zwierząt to również m.in. siano, ziarno, suplementy diety.

ZOO musi pozostawać w stałej współpracy ze specjalistami, ponieważ wiele zwierząt odkupiono z cyrków i pseudohodowli, np. papugi, lwy, osły – takie zwierzęta wymagają większej opieki weterynaryjnej.

Jak trudny jest to czas na prowadzanie ośrodka, który utrzymuje się z biletów i darowizn wskazuje przykład innego ZOO w niemieckim Neumuenster.