Wszystkie prace będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej, której otwarcie nastąpi w Niedzielę Palmową (20 marca) o godz. 15.00 w Oddziale Muzeum Lubuskiego w Spichlerzu.

Jak poinformowało Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta w Gorzowie Wlkp. w tym roku główne nagrody przyznano: w technice batikowo-pisakowej Aleksandrze Charko ze wsi Nowotki k. Elbląga; w technice batikowo-szpilkowej Annie Kuncik z Przemkowa; w technice drapanej Bożenie Pal ze Słupska, a w technikach mieszanych Oldze Palecznej z Gliwic.

- Poziom jak zawsze był bardzo wysoki, choć w ostatnich latach na konkurs jest nadsyłanych nieco miej pisanek niż wcześniej. Na tych, które ocenialiśmy w tym roku autorzy zaprezentowali m.in. motywy z Sokalszczyzny, Podlasia czy Łemkowszczyzny - powiedział przewodniczący konkursowego jury, etnograf z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. Mirosław Pecuch.

Ideą Konkursu im. Michała Kowalskiego jest kultywowanie metod wykonywania świątecznych ozdób z wykorzystaniem tradycyjnych metod i motywów. Przekrój wiekowy uczestników pokazuje, że ta idea jest wcielana w życie. W tym roku najmłodszy z autorów nadesłanych pisanek miał 6 lat, a najstarszy 85.

Patron konkursu Michał Kowalski (zm. w 1999 r.) był działaczem społecznym i propagatorem kultury ukraińskiej oraz wieloletnim przewodniczącym gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a później oddziału Związku Ukraińców. Od 1971 r. organizował ogólnopolski konkurs pisanek.

Organizatorami konkursu są: Związek Ukraińców w Polsce Koło w Gorzowie Wlkp., Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta w Gorzowie Wlkp. i gorzowskie Koło Zjednoczenia Łemków.