W listopadzie 2021 r. ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o +6,7% r/r i o +1,2 m/m. Jak podaje GUS od marca br. obserwuje się nieprzerwanie rosnący trend w dynamice cen produkcji budowlano-montażowej w skali roku.

Zmiany cen produkcji budowlano-montażowej w latach 2020-2021 w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Źródło: GUS
Zmiany cen produkcji budowlano-montażowej w latach 2020-2021 w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Źródło: GUS

Jak podkreśla dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista PZPB, takiej dynamiki nie obserwował od 2007/2008 r.

Co więcej według GUS danych GUS już ponad 60% firm budowlanych przyznało, że tak dynamicznie rosnące koszty zakupu materiałów budowlanych stanowią coraz większą barierę prowadzenia działalności budowlanej w Polsce.

Ekspert PZPB stanowczo stwierdza, że z taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia od 20 lat.

Nie tylko ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły

Jak podaje GUS, w listopadzie 2021 r. w stosunku do października 2021 r. zanotowano wzrost cen robót budowlanych specjalistycznych o 1,7%, budowy budynków o 1,4% oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej  o 0,7%.   

W porównaniu z listopadem 2020 r. podniesiono ceny budowy budynków o 7,5%, robót budowlanych specjalistycznych - o 6,5%, a także budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 6,2%.

Co z cenami materiałów budowlanych w 2022 r.?

Mimo że już mamy za sobą sezon budowlany, to ceny materiałów budowalnych dalej zaliczają wzrosty. Wszakże w listopadzie br. nie mamy już do czynienia z trzycyfrową dynamiką skoków cen w PSB. Jednak w porównaniu do października br., średnie ceny materiałów oferowanych przez PSB nieznacznie, ale wzrosły o kilka punktów procentowych.

Niestety, potwierdza to ogólny trend cenowy który przywita nowy 2022 r.. Mimo nieznacznego spadku dynamiki wzrostu cen materiałów budowlanych nadal borykamy się z regularnymi podwyżkami ich cen w praktycznie wszystkich kategoriach, od instalacji elektrycznych i chemię po termoizolacje i materiały wznoszeniowe (płyty OSB, drewno budowlane itd.). kończąc na pokryciach dachowych.

I nic nie zapowiada że w 2022 r. będzie inaczej. Musimy się pogodzić się z faktem, że koszty zakupu materiałów budowlanych będą nadal rosły, ponieważ  praktycznie nic nie przemawia za tym, aby materiały miałyby w najbliższym czasie mocno tanieć.

Mniejsi inwestorzy mogą jedynie "polować" tylko na promocje u lokalnych hurtowników i dystrybutorów materiałów budowlanych i dociepleniowych. Ale nawet i w tym sektorze nie ma co liczyć na jakieś wielkie promocyjne obniżki cen materiałów budowlanych.