O zaostrzeniu protestu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej informowaliśmy już na początku tygodnia:

>>>>> Czytaj więcej: Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej wyjdą na drogi

Zapowiadane wówczas plany blokady dróg stały się faktem. Przed godziną związkowcy zablokowali drogę krajową nr 25 w miejscowości Biała Panieńska (pow. koniński, woj. wielkopolskie). Blokada potrwać ma do godziny 11.

Blokady zaplanowano również w czterech innych lokalizacjach. O godzinie 9 rozpocząć powinna się blokada drogi krajowej nr 22 w miejscowości Waćmierek (pow. tczewski, woj. pomorskie). Potrwać ma ona do godziny 11. W godzinach 10-12 związkowcy planują blokadę drogi wojewódzkiej nr 676 (al. Solidarności) w Białymstoku. Protesty odbędą się także we Wrocławiu (blokada skrzyżowania ul. Śleżnej z Pułtuską w godzinach 13-15), a także w Katowicach (ulica Brynowska w godzinach 14-17).

Jak  informuje OZZPIW, we wspomnianych lokalizacjach spodziewać należy się sporych utrudnień. Aby całkowicie nie zablokować dróg, co 15 minut protestujący schodzą  przejść dla pieszych, by udrożnić ruch. Kierowcy stojący w korkach otrzymają ponadto ulotki, które wyjaśniają przyczyny protestu i przedstawiają postulaty pracowników Inspekcji .

Jak pisaliśmy już, protest pracowników Inspekcji Weterynaryjnej ma na celu zwrócenie uwagi resortu rolnictwa na palące problemy tej służby. Głównym postulatem jest przekazanie obiecanych przez resort 4o mln. zł przeznaczonych dla pracowników Inspekcji. Związkowcy walczą także między innymi  o ujednolicenie procedur, oraz systemowe podejście do pracy tej instytucji.

Aktualizacja:

Zakończyła się blokada dróg w województwie wielkopolskim i pomorskim. Obecnie protest odbywa się w Białymstoku. Jak informuje Sara Meskel, przewodnicząca OZZPIW, przebiega on w pokojowej atmosferze, jak do tej pory nie odnotowano żadnych incydentów. Kierowcy oczekujący w kilkunastominutowych korkach nie kryją wprawdzie niezadowolenia, jednocześnie podchodzą jednak ze zrozumieniem do postulatów protestujących.

Jak informuje Sara Meskel, w godzinnach porannych z zarządem OZZPIW skontaktował się sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymon Giżyński. Związkowcy otrzymali zapewnienie, że resort stara się o spełnienie najważniejszych postulatów protestujących, żadne konkrety jednak nie padły. Protest będzie zatem kontynuowany.

Blokady w Białymstoku potrwają do godziny 12. Godzinę później rozpocznie się protest we Wrocławiu, zaś na 14 zaplanowano start blokady ulicy Brynowskiej w Katowicach.