Zboże z Ukrainy nadal wpływa do Polski? Minister odpowiedział

Robert Telus podczas konferencji prasowej udzielił informacji, co dzieje się ze zbożem Ukraińskim. Ile zboża z Ukrainy trafiło do Polski i czy rzeczywiście nadal zboże z Ukrainy wpływa do naszego kraju.

Ile ukraińskiego zboża wpłynęlo do Polski?

Minister rolnictwa odniósł się do informacji prasowych i filmów pokazujących  przeładunek zboża ukraińskiego na polskiej granicy.

Trzeba sobie uświadomić wolumen produkcji polskiego zboża wyniósł ok. 35 mln ton. Z Ukrainy całkowicie przyjechało ok 4 mln ton zboża czyli ok. 10% naszej produkcji. To jest problem nadprodukcji zboża w Polsce oraz  niskich ceny zboża na giełdzie MATIF w Paryżu. To ona reguluje ceny w całej Europie - tłumaczył Telus. - Nie opłaca się wieść dalej firmom zboże ukraińskie do centrum Europy, z powodu tak niskich cen MATIF. Jeżeli ta cena europejska z Giełdy Paryskiej byłaby wyższa to te zboże byłoby transportowane dalej i nie mielibyśmy problemu ze zbożem ukraińskim w Polsce.

Czy zboże z Ukrainy nadal wpływa do Polski?

Minister rolnictwa odniósł się do informacji prasowych i filmów pokazujących przeładunek zboża ukraińskiego na polskiej granicy sprzed tygodnia.

Uspokajał że rzeczywiście proceder taki miał miejsce, gdyż to zboże wjechało przed 15 kwietnia br. z Ukrainy do Polski ale nie dokonano jeszcze całkowitego przeładowywania.

Jeżeli kontrakt był podpisany przed 2 maja br. niestety musimy wpuścić wagony z ukraińskim zbożem. To są zboża ze starych kontraktów sprzed 15 kwietnia. W sumie wpłynęło ok. 16 tys. ton zboża ukraińskiego to nie jest większy wolumen - zapewniał Robert Telus z MRiRW.