Cykl spotkań z rolnikami organizowanych przez firmę Osadkowski SA Zielone Pola 2017 wystartował 1 czerwca w Pawłowicach k. Leszna na terenie Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego Zakładu Doświadczalnego Pawłowice. Na przybyłych gości czekały liczne atrakcje, pokaz maszyn, smaczny posiłek, ale przede wszystkim spora dawka wiedzy. Ważnym punktem spotkania były wykłady znanych w środowisku rolniczym prelegentów oraz możliwość skorzystania z konsultacji naukowych. Na 75 ha poletek oprócz doświadczeń z programami ochrony można było porównać kolekcję kilkudziesięciu odmian zbóż i rzepaków pochodzących z różnych hodowli.

Kombinacje technologii ochrony fungicydowej oraz nawożenia dolistnego zostały zaproponowane przez agronomów z 6 niezależnych gospodarstw z różnych części kraju. Organizacją doświadczeń zajęli się specjaliści z firmy Osadkowski SA, a opiekę merytoryczną i ocenę stanu zdrowia łanu sprawowali poznańscy naukowcy z Instytutu Ochrony Roślin, którym przewodniczył prof. dr hab. Marek Korbas
Zielone Pola to doskonała okazja, by porozmawiać, wymienić uwagi i swoje doświadczenia z producentami środków do produkcji rolnej oraz środowiskiem zaopatrującym rolnictwo. Imprezy te stanowią pomost pomiędzy praktyką a teorią, o czym wiedzą organizatorzy tej imprezy. Jak zauważają jest jedną z tych, która wnosi najwięcej do ich pracy, ponieważ pozwala na sprawdzenie skuteczności technologii ochronnych i nawozowych, a jednocześnie oferuje przegląd propozycji na kolejny sezon.

Podczas udzielania wywiadu dla jednego z portali branży rolniczej, Wojciech Osadkowski – Prezes firmy Osadkowski SA nadmienił, że „to już drugi rok w Pawłowicach, gdzie swoje technologie ochrony prezentują niezależne gospodarstwa. Bardzo zależało nam na tym, żeby imprezy z cyklu Zielone Pola były w jak największym stopniu obiektywne”.

Zielone Pola to miejsce, gdzie praktyka rolnicza spotyka się z teorią, a wiedza połączona z praktyką to prosta droga do sukcesu. Od 10 lat firma promuje wiedzę z zakresu agrotechniki w ten właśnie sposób. Przywiązuje szczególną wagę do pogłębiania fachowej wiedzy zarówno swoich pracowników, jak i przekazywania jej współpracującym z firmą Osadkowski SA gospodarstwom rolnym.

Wieloletnie, przeszło 27 letnie doświadczenie, pozwala rozwijać formy doradztwa, czego dowodem jest wzrastające zainteresowanie rolników takim sposobem przekazywania wiedzy. Zielone Pola to również podsumowanie cyklicznych warsztatów polowych, na których omawiane są bieżące problemy agrotechniczne. Zaletą tej formy jest bliskość poletek demonstracyjnych na których odbywają się warsztaty i możliwość odniesienia się do konkretnej sytuacji w danym terenie.

Cel organizacji Zielonych Pól jest wielokierunkowy. To przede wszystkim: spotkania z klientami, ocena odmian różnych gatunków roślin oraz wdrażanie nowych produktów i technologii.

- Podczas Zielonych Pól rolnik ma możliwość porównania na jednej plantacji wielu produktów i technologii. Często, dzięki takim spotkaniom, rolnicy już podczas warsztatów podejmują decyzję co do wyboru określonej odmiany czy produktu – wyjaśnia Marcin Kaczmarek, kierownik działu doradztwa i rozwoju w firmie Osadkowski, który odpowiada za stronę merytoryczną Zielonych Pól.

- Z poletek czerpiemy bardzo wiele informacji. Sprawdzamy rośliny w ich środowisku. Rolnicy mogą przyjrzeć się dokładnie efektom zastosowanych technologii, a dodatkowo podczas warsztatów mocno stawiamy na merytorykę. To wszystko może pomóc w odniesieniu sukcesu przez gospodarstwa” – dodaje Marcin Kaczmarek.

W sumie spotkania z cyklu Zielone Pola 2017 odbyły się w 11 lokalizacjach rozmieszczonych w różnych obszarach Polski. Począwszy od najbardziej wysuniętej na północ lokalizacji w Zielinie po Jakubowice na południu oraz od Nowej Wsi na zachodzie, po Wasylów na wschodzie kraju - tuż przy granicy z naszym wschodnim sąsiadem. Zlustrowanych zostało około 200 ha poletek doświadczalnych, które odwiedziło ponad 2 500 rolników.

Wszystko, co się działo podczas Zielonych Pól relacjonowało 18 przedstawicieli mediów: radia oraz prasy branżowej i lokalnej. O wyjątkowości imprez świadczy fakt, iż partnerami Zielonych Pól Pawłowice 2016 było 34 wiodących producentów materiału siewnego, środków do produkcji rolnej oraz maszyn.

Tegoroczne Zielone Pola 2017 są już zakończone, ale na stronie internetowej firmy Osadkowski nadal aktywna jest zakładka poświęcona tym wydarzeniom. Zapoznać się można z aktualnymi zdjęciami, filmikami i informacjami pochodzącymi z mediów. Jesienią ruszy cykl spotkań poświęconych uprawie kukurydzy.