- Cały czas do naszego biura przy ul. Floriańskiej przychodzi wiele osób z Ukrainy. Potrzebują pomocy dla swoich zwierząt. Chodzi nie tylko o poradę, sprawy materialne, ale i o pomoc weterynaryjną. Pilne przypadki odsyłamy do weterynarzy, z którymi współpracujemy - powiedziała PAP Agnieszka Odomirska, rzeczniczka Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (KTOZ).

Do siedziby KTOZ codziennie przychodzi ok. 20-30 Ukraińców. Szukają pomocy przede wszystkim dla psów i kotów, ale i dla królików i gryzoni, np. chomików.

W samym schronisku przy ul. Rybnej jest ok. 100 ukraińskich zwierząt, które czekają na dom. Wiele z nich znalazło się tu dzięki współpracy krakowskiego schroniska z zaprzyjaźnionymi osobami z Ukrainy, wiele zostało zabranych przez wolontariuszy KTOZ z granicy polsko-ukraińskiej. Część przyprowadzili na miejsce uchodźcy. Wśród takich oddanych pod opiekę schroniska zwierząt jest chomik przywieziony przez właścicielkę w plastikowej butelce. Źle zniósł taką podróż do Polski. Dzięki pomocy krakowskiego schroniska gryzoń wrócił do formy, jest radosny.

- Doprowadzamy zwierzęta do dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Każdym boksem opiekuje się wolontariusz. Zwierzęta wychodzą na spacery. Są miłe. Każde jednak czeka na prawdziwy, pełen ciepła i miłości dom - mówiła rzeczniczka KTOZ.

Oprócz czworonogów z Ukrainy schronisko spodziewa się większej liczby zwierząt polskich. "Nadchodzą wakacje" - przypomniała Odomirska. Z doświadczeń placówki wynika, że niektórzy ludzie w związku z letnimi wyjazdami próbują się "pozbyć" zwierząt. Przed wakacjami też mniej ludzi decyduje się na adopcję futrzaka.

Z myślą o ukraińskich zwierzętach w schronisku KTOZ i Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu organizują "Koncert Chopinowski" - w sobotę o 17 godz. na parkingu schroniska przy ul. Rybnej w Krakowie. Utwory wybitnego kompozytora zagra ceniona japońska pianistka Atsuko Ogawa.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy, ale w trakcie będą zbierane darowizny, które w całości trafią na pomoc dla ukraińskich zwierząt w schronisku.

Miejscem koncertu jest parking, w związku z czym może być problem ze znalezieniem miejsca postojowego. Dlatego KTOZ zachęca do przyjazdu komunikacją miejską (z pętli Salwator można dojechać liniami autobusowymi: 109, 209, 229, 239, 249, 259, 269).

KTOZ organizuje też zbiórkę karmy dla zwierząt w Charkowie i Kijowie. Pożywienie, z adnotacją że jest dla zwierząt z Ukrainy, można przynosić do biura przy ul. Floriańskiej 53 lub do schroniska przy ul. Rybnej 3. Można też wpłacać datki na konto 83 2030 0045 1110 0000 0390 3540 z dopiskiem "Pomoc dla Ukrainy". KTOZ przesłało już do Charkowa i Kijowa kilka tur karmy.

Ukraińskie zwierzęta mają zapewnione bezpłatne szczepienie i czipowanie w dwóch krakowskich lecznicach - Lessie przy ul. Motyla 4 oraz w Modern Veterinary Medicine przy ul. Ostatniej 2c. Z tymi przychodniami umowy podpisał Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Krakowie.

- Na początku, po wybuchu wojny, także i my, w powiatowym inspektoracie, prowadziliśmy takie działania, choć nie jesteśmy do tego dedykowani. Skala potrzeb zmusiła nas do rezygnacji z tego i szukania pomocy u lecznic - powiedział PAP powiatowy lekarz weterynarii w Krakowie Piotr Śliwa. Na początku wojny także lecznica przy schronisku wykonywała bezpłatnie szczepienia i czipowanie oraz została doposażona przez powiatowy inspektorat.

Ze szczepień i czipowania, finansowanych przez powiatowy inspektorat, skorzystało dotychczas ok. 2 tys. zwierząt z Ukrainy.