• Lis jest głównym przenosicielem wścieklizny.
  • Akcja szczepienia wolno żyjących lisów potrwa od 9 do 20 września.
  • Akcja szczepienia lisów prowadzona będzie na terenie Mazowsza i dotyczy również stołecznych lasów miejskich.
  • W zależności od terenu, szczepionka będzie wykładana ręcznie lub zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki.

Zrzuty szczepionek nie obejmą zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.

Jak wyglądają szczepionki dla lisów?

Szczepionki będą umieszczone w brunatno-zielonej przynęcie w kształcie krążka. W środku umieszczony jest plastikowy blister z płynną szczepionką przeciwko wściekliźnie. Po przegryzieniu blistra przez lisa - szczepionka w zetknięciu ze śluzówką jamy ustnej wytwarza odporność immunologiczną przeciwko wściekliźnie.
Szczepionka jest przeznaczona tylko do szczepienia lisów. Dla innych zwierząt nie posiada ukierunkowanego działania przeciwko wściekliźnie.

fot. farmer.pl
fot. farmer.pl

Przez dwa tygodnie od jej wyłożenia mieszkańcy powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Psy powinny być prowadzone na smyczy, a koty - trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Ewentualny kontakt czworonoga ze szczepionką powinien zostać zgłoszony do lekarza weterynarii - przekazał ratusz.

Szczepionki nie powinni dotykać również ludzie, ponieważ lisy nie zjedzą jej, jeśli wyczują zapach człowieka. Każdy kto miałby styczność ze szczepionką, powinien skontaktować się z lekarzem.

Czy szczepionka dla lisów jest groźna dla psów i innych zwierząt?

Dla zwierząt domowych gospodarskich i innych zwierząt wolno żyjących szczepionka jest nieszkodliwa.

Szczepionka jest przeznaczona tylko do szczepienia lisów. Dla innych zwierząt nie posiada ukierunkowanego działania przeciwko wściekliźnie.
Dla zwierząt domowych gospodarskich i innych zwierząt wolno żyjących szczepionka jest nieszkodliwa. Zagrożeniem dla zdrowia człowieka może być bezpośredni kontakt na otwarte rany, oczy, jamę ustną i nos. W takich wypadkach należy gruntownie przemyć te miejsca wodą z mydłem. O zaistniałych przypadkach należy powiadomić lekarza medycyny.

Wszelkie kontakty z przynętą wykluczają możliwość przyjęcia jej przez lisy. Przy kontaktach zwierząt domowych i gospodarskich z przynętami uprasza się hodowców o bezwzględne zgłoszenie takich przypadków lekarzowi weterynarii.
Przypadki te winny być protokolarnie opisane, a dalsze postępowanie musi być oparte na klinicznej obserwacji pod nadzorem lekarza weterynarii ze zwróceniem uwagi na symptomy neuropatologiczne i alergiczne - podaje Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny.

Szczepienia dla lisów. Jak zachowywać się w lesie i podczas spacerów? 

Przede wszystkim należy zachować rozwagę oraz: 

  • nie podnosić i nie niszczyć przynęt ze szczepionką;
  • psy trzymać na smyczy, a koty w zamkniętych pomieszczeniach przez 14 dni od wyłożenia szczepionki;
  • po kontakcie ze szczepionką należy zgłosić się do lekarza.