Na projekt, o którym pisaliśmy tu:

głosowało ponad 2000 osób. Gratulujemy!

Konkurs Rural Inspiration Awards 2021 odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej. Spośród 125 zgłoszeń z całej Europy, komisja ekspertów wybrała do finału 20 najlepszych. Anielskie Ogrody były jedynym projektem z Polski. Walczyły o nagrodę w kategorii "Green Futures - Zielona przyszłość".

W konkursie została przyznana również nagroda internautów "Popular Award". Trafiła właśnie do Anielskich Ogrodów. Głosowanie trwało do północy 24 marca.

Inicjatywę do konkursu zgłosiła Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich oraz Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku.

- Dziękujemy! To dla nas zaszczyt i zobowiązanie. Zielona przyszłość jest możliwa. Jesteśmy częścią przyrody. Od tego co zrobi każdy z nas zależy przyszłość wszystkich. Każdy człowiek może zmienić kawałek ziemi wokół siebie w żywy, bioróżnorodny ogród. Prawdopodobnie nie zmienimy całego świata, ale każdy może zmienić świat wokół siebie - napisali na Facebooku Kamila i Bogdan Kasperscy.

- Cieszymy się, że Anielskie Ogrody, z małej polskiej wsi mogą inspirować ludzi w naszym i innych krajach. Zamiast niszczyć możemy regenerować ziemię. Trzeba w to uwierzyć całym sercem i zacząć działać już dziś.
Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy oddali na nas swój głos. Głosowaliście na naszą wspólną zieloną przyszłość. Bądźcie dobrzy dla siebie i dla natury - dodali.

Anielskie Ogrody, FB SIR.jpg
Anielskie Ogrody, FB SIR.jpg

Anielskie Ogrody to ekologiczne gospodarstwo rolne z przydomowym ogrodem. Uprawa jest realizowana na podstawie bioróżnorodności i elementów permakultury. Kamila i Bogdan Kasperscy stosują w ogrodzie różne ogrody upraw, szczególnie "no dig", czyli bez przekopywania ziemi. Szczególnie ważne jest też ściółkowanie. Warzywa rosną na górkach i wałach permakulturowych, na wyniesionych i zagłębionych rabatach.

Ogród prowadzony przez Kamilę i Bogdana Kasperskich jest innowacyjny. W 2017 r. gospodarstwo otrzymało unijne dofinansowanie w programie "Bon na innowacje" w ramach RPO-Lubuskie 2020. W Budachowie powstały innowacyjne rabaty, które służą do uprawy ekologicznych warzyw, owoców i ziół. Okres wegetatywny roślin jest przedłużany za pomocą najnowocześniejszych rozwiązań z dziedziny OZE (odnawialnych źródeł energii).