Konferencja była poświęcona tematom związanym z działalnością KGW dotyczących przede wszystkim pozyskiwania funduszy i realizacji projektów w społecznościach lokalnych.

– Jestem dumna, że mam wkład w to, że Koła Gospodyń Wiejskich zostały upodmiotowione i że dofinansowanie w sposób znaczny przyczynia się do pięknych działań. Życzę wam, żebyście integrowały się i były pionierkami dobrych przedsięwzięć na rzecz lokalnych społeczności, a także chęci do pielęgnowania kultury, tradycji i tego, co jest najcenniejsze – mówiła podczas spotkania europosłanka Beata Mazurek. 

W Lublinie zjawiło się blisko 700 gospodyń i gospodarzy

W ramach wydarzenia odbył się szereg wykładów. Wśród prelegentów był m.in. Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa lubelskiego, który podsumował dotychczasowe działania organizowane dla KGW w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Mówił też o roli, jaką odgrywają produkty tradycyjne w działalności KGW.

Trzeba przyznać, że na mapie działań o charakterze kulturowym działalność Kół Gospodyń Wiejskich to oczko w głowie Samorządu Województwa Lubelskiego i powód do dumy. Pielęgnują bowiem polską tradycję, wywierając nieoceniony wpływ na rozwój polskiej wsi. Dziękuję za trud i odwagę w działaniach na rzecz zachowania i utrwalania lokalnych tradycji Ziemi Lubelskiej – powiedział na otwarciu Zdzisław Szwed.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także wykład przedstawiciela regionalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie. 

W przypadku KGW niemal każde spotkanie kończy się przy stole. Tak było także i tym razem. Najpierw uczestniczki konferencji wzięły udział w pokazie kulinarnym połączonym, a następnie w promocji dań i potraw tradycyjnych, zarówno tych wpisanych na listę produktów tradycyjnych, jak i oczekujących na taki wpis.

Kobieta przedsiębiorcza - nowy konkurs na danie tradycyjne

Prowadzący przypomnieli także, że do 31 marca br. można się zgłaszać do konkursu „Kobieta Przedsiębiorcza”, czyli nowej formuły cieszącej się ogromną popularnością „Kobiety Gospodarnej Wyjątkowej”.

Nowe wydanie konkursu polega na wyszukaniu i wykonaniu potrawy o przynajmniej 25-letniej recepturze, ściśle związanej z regionem lubelskim. Przepisy powinny znajdować się w starych książkach kucharskich lub domowych zeszytach z przepisami kulinarnymi, a wybrane potrawy powinny spełniać kryteria wpisania na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.