Ubiegłoroczny lockdown chwilowo zmniejszył liczbę zleceń kierowanych do specjalistów, jednak od jego zakończenia popyt na tego typu usługi wciąż rośnie – wynika z raportu Oferteo. Zwykle prace obejmują 4–5 pomieszczeń, a najbardziej poszukiwani są specjaliści od malowania i montażu w technologii suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych.

 Sezon na remont najwyższy czas zacząć

Dane zgromadzone przez Oferteo umożliwiają dokładne prześledzenie zapotrzebowania na usługi remontowe w poszczególnych miesiącach 2020 i 2021 r.

Widać w nich, że wczesną wiosną ubiegłego roku, kiedy do Polski dotarła pierwsza fala zachorowań i wprowadzony został ścisły lockdown, zainteresowanie usługami ekip remontowych bardzo wyraźnie spadło.

Po 2 miesiącach spędzonych w domu wiele osób uznało, że ich mieszkaniom przyda się odświeżenie i rozpoczęli poszukiwania specjalistów remontowych.

W maju 2020 r. użytkownicy Oferteo złożyli 2 razy więcej zapytań o ich usługi niż ledwie miesiąc wcześniej. Ten wyraźny wzrost popytu utrzymywał się całe lato i osiągnął szczyt w sierpniu. Wyhamował dopiero jesienią.

Okazuje się, że rok 2021 rozpoczął się dla branży remontowej jeszcze intensywniej. Od stycznia liczba zleceniodawców rosła z krótką przerwą w lutym. W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku usług remontowych poszukiwało aż 2,5 razy więcej osób niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Jakie pomieszczenia najczęściej remontujemy?

W tym roku fachowcy mają znacznie więcej pracy niż rok temu. Jednocześnie zleceniodawcy niezmiennie preferują remonty kompleksowe, więc tym samym bardziej czasochłonne.

Większość osób woli wygospodarować więcej czasu i funduszy na odświeżenie całego wnętrza, niż wprowadzać zmiany stopniowo. W tym roku prace remontowe najczęściej (w 25% przypadków) obejmują 5 pomieszczeń, co piąte zapytanie dotyczy zlecenia na 4 pokoje, a 16% zleceniodawców szuka ekipy do wyremontowania nawet 6 pomieszczeń lub więcej.

Od początku tego roku najwięcej zleceń (81%) dotyczy pokoi dziennych lub sypialni. 70% klientów postanowiło zmienić wygląd przedpokoju, 68% – kuchni, a 67% – łazienki. 

Jakich fachowców od remontu poszukujemy? 

Zapotrzebowanie na specjalistów od remontów jest duże, a zakres wykonywanych przez nich prac – szeroki. Do tej pory najczęściej poszukiwani byli malarze (77% zapytań w 2021 roku), 53% badanych zlecało montaż płyt gipsowo-kartonowych, a tynkowanie i wykonanie instalacji elektrycznej – po 50%. Najmniej zapytań zarówno w tym jak i w ubiegłym roku dotyczyło instalacji C.O.

– Znaczący wzrost zapotrzebowania na usługi remontowe, jaki obserwujemy od początku pandemii, sprawił, że zarezerwowanie terminów u najlepszych specjalistów staje się coraz większym wyzwaniem. Planując prace renowacyjne, warto wziąć to pod uwagę i organizować remont z odpowiednim wyprzedzeniem. Zleceniodawcom, którym wyjątkowo zależy na czasie, z pomocą przychodzi Internet i serwisy, w których bez problemu można odszukać i porównać fachowców w konkretnych, interesujących dziedzinach – radzi Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z analizy prawie 28 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl w 2020 i od stycznia do kwietnia 2021 roku przez osoby poszukujące wykonawców usług remontowych.

Sprawdź ile kosztują materiały budowlane  na Giełdzie Rolnej