Od wielu lat mówi się o problemach z niedoborem pyłku i nektaru dla zapylaczy na obszarach rolniczych. Podkreśla się, że pola uprawne obsiane zbożami czy kukurydzą to "pustynia" dla pszczół, a tereny miejskie bywają dla nich korzystniejsze pod względem możliwości zaopatrzenia w pokarm. Dodatkowo wciąż zmniejsza się obszar naturalnych siedlisk dla owadów, a to też oznacza dla nich mniej pożywienia.

Ważne funkcje w ekosystemie

Jak podkreśla PSOR 264 gatunki roślin uprawnych na świecie jest całkowicie lub częściowo uzależnionych od zapylaczy, a ok. 1/10 masy żywności pochodzi z roślin zapylanych przez zapylacze. Jednocześnie praca pszczół, bzygowatych czy motyli wpływa na wielkość i jakość plonów rolnych. A zatem, owady zapylające odgrywają kluczową rolę w ekosystemie i produkcji wielu roślin uprawnych. 

Zachęcamy was zatem do wysiewania mieszanek roślin miododajnych na pożytki dla owadów. Dobierając takie rośliny zapewniamy pszczołom dłuższy dostęp do pożytku, dzięki czemu mogą one zwiększyć produkcję miodu. Poza tym te kolorowe kompozycje gatunków kwitnących zwiększają bioróżnorodność środowiska rolniczego.

Wysiewając mieszankę skomponowaną z wielu gatunków wspieramy bioróżnorodność środowiska. MP.
Wysiewając mieszankę skomponowaną z wielu gatunków wspieramy bioróżnorodność środowiska. MP.

Nasiona roślin miododajnych można komponować samodzielnie, lub kupić gotową mieszankę. W jej składzie można znaleźć gatunki roślin jednorocznych lub wieloletnich. Wśród nich najczęściej występują: facelia błękitna, nagietek lekarski, kminek zwyczajny, lnicznik siewny, ślaz, nostrzyk, kąkol polny, ogórecznik lekarski, słonecznik lekarski, gryka zwyczajna, koniczyna inkarnatka i perska. 

W przypadku stosowania mieszanek wieloletnich najlepiej jest wysiać rośliny w tzw. pasie kwietnym. Latem rośliny miododajne będą dostarczały pożywienia owadom zapylającym, a zimą zapewni schronienie np. dla wrogów naturalnych. 

Przygotowanie stanowiska i siew

Rośliny miododajne wysiewa się najczęściej na przełomie kwietnia i maja. Gleba przed siewem powinna być lekko spulchniona na kilka centymetrów. Nasiona wysiewa się zazwyczaj na głębokość ok. 1-2 cm i następnie wałuje. Po siewie stanowisko powinno być wilgotne, więc w przypadku suszy należy je podlewać. Rośliny miododajne wschodzą dość szybko. Pierwsze zakwitają już po 3-4 tygodniach po wysiewie, a kwiaty kolejnych gatunków utrzymują się aż do późnej jesieni.