Latanie po polu z graczką u wujostwa, zaraz po zbieraniu stonki do słoika i łapaniu larw komarów w beczce z deszczułką – to jedne z najpiękniejszych wspomnień, tak odległego już, niestety, dzieciństwa… I pomyśleć, że dziś – w dobie tak imponującego umaszynowienia polskiego rolnictwa – motyka, lub do wyboru: graczka, haczka, dziabka… to wciąż niezastąpiony środek chwastobójczy!

fot. YT
fot. YT

Nietypowy vlog z odchwaszczania fasoli środkiem motykol zamieścił ostatnio na swoim kanale yotuber Perqins. Nietypowy – bowiem Perqins, który może pochwalić się ponad 71 tys. subskrypcji na YT, jest właścicielem całkiem pokaźnego, nowoczesnego parku maszyn rolniczych i na swoim kanale zamieszcza właśnie głównie filmiki dotyczące tego sprzętu. A tu naraz… graczka! I to nie młoda wcale…

Rolnik prowadzi wspólnie z ojcem gospodarstwo w Hrubieszowie w woj. lubelskim, na powierzchni ok. 60 ha. Większa część areału to dzierżawy. Uprawia rzepak, pszenicę, kukurydzę, jęczmień, ale też fasolę.

Fasola Perqinsa wygląda bardzo ładnie, fot. YT
Fasola Perqinsa wygląda bardzo ładnie, fot. YT

 

- Ogólnie fasolka wygląda bardzo ładnie, idzie do góry, zaraz rzędy zakryje. Jest czysta, ale na polu są gniazda z ostrożniem lub bodziakiem, jak to się u nas mówi. Wcześniej aplikowane środki chwastobójcze zadziałały, ale nie do końca, bowiem przy okazji zastosowanej dla uprawy głównej odżywki z aminokwasów chwasty, w niektórych miejscach, odbiły. No i teraz trzeba po prostu przejść się i wydziabać. Można byłoby i to zostawić, to nie jest jakieś tam mocno uciążliwe, ale nie lubię, jak mi tak sterczą te chwasty, a po drugie będą się jeszcze rozsiewać – tłumaczy na swoim vlogu Perqins.

A że pogoda była ładna, niezbyt gorąco, wiaterek fajny - to i robota nieuciążliwa. Można się też ładnie opalić. - I tak to się powoli żyje, na tym Wschodzie naszym – wzdycha Perqins.

fot. YT
fot. YT

Vlog youtubera wywołał przy okazji sporo komentarzy, co do prawidłowości w kwestii nazewnictwa użytego sprzętu i wykonywanej nim czynności… No bo: czy to jest motyka? A może graczka? Haczka? Dziabka? No i czy to było dziabanie, czy może hakanie, dziobanie, ciupanie, pielenie czy siekanie?

A jak jest u Was? 😊