W ramach technologii bezorkowych to właśnie głębosz jest jedną z tych maszyn, które mogą zastąpić pług. W praktyce zabieg głęboszowania powinno wykonywać się co 4-5 lat.

3 m i 5 zębów

Popularny twórca internetowy – Rolnik NIEprofesjonalny zakupił niedawno głębosz Expom Pegaz Evo, który charakteryzuje się szerokością roboczą 3 m. W ramach tej szerokości producent zastosował 5 zębów na zabezpieczeniu resorowym – ze względu na kamieniste warunki polowe był to nieodłączny element podczas konfiguracji maszyny.

Dodatkowo głębosz wyposażony jest w tylny wał V-ring o średnicy 600 mm oraz przednie koła kopiujące i waży około 1,2 t. Maszyna pozwala na głęboką uprawę w zakresie od 40 do 60 cm. Tak skompletowany egzemplarz został zakupiony za 24 tys. zł netto.

Zdaniem producenta głębosz Pegaz Evo o szerokości 3 m wymaga mocy ciągnika towarzyszącego od 170 do 180 KM.

Czy Puma 145 podoła?

Rolnik postanowił sprawdzić omawianą maszynę przy współpracy ze 145 konnym ciągnikiem Case Puma 145. Teoretycznie taka moc powinna okazać się niewystarczająca, a co pokazała praktyka?

Twórca internetowy ustawił głębokość roboczą na 45 cm i przystąpił do pracy. Początkowe efekty zaskoczyły go pozytywnie, gdyż ciągnik był w stanie rozwinąć prędkość na poziomie około 8 km/h przy obrotach silnika wynoszących 1770 obr/min.

Maszyna pracowała w bardzo kamienistej glebie, dzięki czemu na nagraniu dodatkowo można zobaczyć, jak zabezpieczenie resorowe sprawdza się w praktyce.

A Wy jakich głęboszy używacie w swoich gospodarstwach? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!