• Pomimo spowolnienia w branży budowlane ceny materiałów budowlanych nadal utrzymują się na wysokich poziomach na początku 2023 r. i nic nie wskazuje na to że dojdzie do załamania dynamiki rosnących cen materiałów budowlanych.
  • Duża inflacja (mimo spadku), wzrost niektórych surowców i paliw wykorzystywanych do produkcji materiałow budowlanych nadal wpływają na wzrost cen materiałów budowlanych.
  • Jak prognozuje ekspert PZPB to co będzie taniało to ceny usług budowlanych spowodowane spadkiem rosnącą konkurencją przy jednoczesnym spadku liczby zamówień na rynku budowlanym, zablokowaniem inwestycji finansowanych z środków Unijnych (KPO) oraz wyraźnym spowolnieniem inwestycyjnym na rynku mieszkaniowym.

Wydawałoby się że okres spowolnienia inwestycyjnego, w który wkroczyły w nowym roku firmy z branży budowlanej powinien spowodować że ceny materiałów budowlanych także powinny znacznie spadać.

Na rynkach światowych już coraz wyraźniej kształtuje się trend, w którym spadają ceny przynajmniej część surowców wykorzystywanych w produkcji budowlanej.

O wiele bardziej wyraźny jest spadek na usługi budowlane spowodowane tym że konsumenci pod presją wysokiej inflacji, rosnących kosztów kredytowania wstrzymują się z zakupem mieszkania lub rozpoczęcia budowy domu. Oczywiście odczuwają to zarówno inwestorzy i deweloperzy jak i dystrybutorzy materiałów budowlanych.

Popyt na mieszkania i materiały budowalne oraz dociepleniowe wyraźnie spadł. Ewidentnie też skończyła się fala paniki

w branży budowlanej i gorączkowego wykupowania materiałów budowalnych co prowadziło do problemów z dostępnością i dalsze windowanie cen.

Czy ceny materiałów budowlanych będą dalej rosły w 2023 r.?

Czy te wszystkie czynniki przekładają się na obniżkę cen materiałów budowlanych na początku 2023 r.? Niekoniecznie. Mimo że już w najlepsze bo od pół roku trwa trend spowolnienia dynamiki rosnących cen na rynku materiałów budowlanych to nadal mamy tendencję zwyżkową.

Świadczą o tym choćby raporty Polskich Składów Budowlanych, które pod koniec 2022 r. jak i na początku tego roku, miesiąc w miesiąc, odnotowywały spadek tylko w jednej grupie towarowej, czyli w płytach OSB i drewnie.

A jak zapewne pamiętacie, ceny drewna budowlanego biły wszelkie rekordy odnotowując nawet 3-cyforowe podwyżki procentowe przez większość 2022 r.

Analogicznie zmieniają się koszty zakupu stali budowlanej, której noworoczne ceny wreszcie zaczynają spadać poniżej 5 tys. zł za tonę brutto, a jeszcze w połowie 2022 r. trzeba było za nią płacić 12 tys. zł za tonę.

Ceny materiałów budowlanych nadal pozostają więc rekordowo wysokie oczywiście w stosunku do poziomu tych sprzed ok. 2 lat.

Jak podkreśla dr Damian Kaźmierczak główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa na początku 2023 r. większość materiałów budowlanych takich jak stal budowlana pozostaje rekordowo droga na tle lat ubiegłych.

Jak prognozuje ekspert PZBP, co gorsze ceny niektórych materiałów, takich jak beton czy cement, mogą znowu zacząć rosnąć z powodu zawirowań na rynku energii w Europie. Cześć producentów materiałow budowlanych wstrzymuje się na razie z podwyżkami cen za swoje produkty, inni muszą je podwyższać gdyż ceny niektórych surowców podskoczyły do góry.

Taką sytuację obserwujemy w przypadku cementu który na początku roku podrożał o 30%.

W przypadku styropianów budowlanych, dystrybutorzy odnotowali nawet 40% obniżkę cen od czerwca 2022 r. (w przeciągu ok. 6 miesięcy) Ceny styropianów budowlanych zatrzymały się na poziomie ok. 300 zł za metr sześcienny i nie zapowiada się żeby miały spadać.

Wręcz przeciwnie już po nowym roku firma Synthos zapowiedział podwyżkę cen swoich produktów o ok. 24 zł za metr sześcienny. Najprawdopodobniej inni producenci pójdą w jej ślady, gdy zdrożeje surowiec z którego produkowany jest styropian budowlany.  

Spowolnienie w branży budowlanej mimo rosnących cen materiałów budowlanych

Mimo spowolnienia rozwoju rynku, nadal rosnące wolniej ale wciąż rosnące ceny materiałów budowlanych spowodowały, że ¾ firm budowlanych uznaje koszty zakupu materiałów jako jedną z większych barier działalność. Potwierdziły to wyniki badań GUS.

Roku 2022 był rokiem bezprecedensowych wzrostów cen materiałów budowlanych tak nowy rok upłynie branży pod znakiem spadku zleceń, rosnącej konkurencji, trudności w pozyskaniu kontraktów i kredytów. Wszystko to spowoduje wyższą presję na obniżanie cen usług budowlanych i wykonawczych.

Ten nowy rok będzie należał więc do inwestorów, którzy będą dyktować warunki zwiane z realizacją inwestycji budowlanych pod warunkiem że sami będą mieli na nie środki finansowe.