PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy warto już kupować styropian budowlany czy poczekać aż stanieje?

Czy warto już kupować styropian budowlany czy poczekać aż stanieje?
. Podwyżkę cen zatrzymał niższy popyt. Lepiej już teraz kupować styropian, czy zaczekać do stycznia 2022 r.? Foto. Shutterstock

Ceny zakupu styropianu budowlanego zaczęły nawet nieznacznie się obniżać w październiku br. jednak znaczny wzrost cen paliw i gazu wpłynęły na zwiększenie kosztów produkcji styropianu. Podwyżkę cen zatrzymał niższy popyt. Lepiej już teraz kupować styropian, czy zaczekać do stycznia 2022 r.?Czy lepiej zaopatrzyć się w styropian już pod koniec listopada br., czy poczekać na to, aż ceny materiałów budowlanych spadną na początku stycznia 2022 r.? - znalezienie odpowiedzi na to pytanie nie jest niestety takie proste.

Zanim spróbujemy sobie na nie odpowiedzieć opiszemy jak trendy cenowe w przypadku styropianu kształtowały się w październiku i listopadzie br.

Styropian trochę potaniał w październiku, ale tylko trochę

Jeżeli chodzi o październik br., to nawet hurtownicy i dystrybutorzy materiałów termoizolacyjnych zaczęli odnotowywać niewielkie spadki cen styropianu budowlanego. Dawało to nadzieje że mamy do czynienia z trendem spadkowym jeżeli przynajmniej chodzi o termoizolacje budowlaną.

- W październiku br., u producentów, którzy mieli cały czas dostęp do surowca np. Swisspor odnotowaliśmy spadek ok 10% (w stosunku do cen z września br.). Ceny mieli obniżać pozostali producenci - podkreślał Tomasz Patoka, właściciel hurtowni styropianu - styro24.pl.

Dlatego też wielu inwestorów mogło nawet nie dostrzec niewielkiego spadku cenowego styropianu, gdyż niewielu producentów zdecydowało się na obniżki.

Poza tym, "sielanka" cenowa w przypadku styropianu budowlanego nie trwała zbyt długo.

Czy ceny styropianu znów poszybowały do góry w listopadzie?

Jak podała Hurtownia Styropianu pl. ceny wahały się, i nadal wahają a producenci wciąż nie są pewni ciągłości dostaw surowca. Ponadto niektórzy producenci już podnieśli ceny styropianu budowlanego o ok. 10% w stosunku do ubiegłego miesiąca br.

Generalnie cena styropianu budowlanego zależy i będzie dalej zależała od standardowych czynników taka jak popyt wewnętrzny, dostępność surowca, kursu euro i dolara oraz cen paliw, w tym ropy oraz inflacji. Jednym słowem nic nowego, co może zaskoczyć inwestorów.

Obniżki cen styropianu były uzależnione od powyższych czynników i niestety ziścił się scenariusz, w którym koszty zakupu materiałów termoizolacyjnych nie spadły. Niektórzy producenci styropianu sygnalizowali podnieśli cen w listopadzie br.

- Plany pokrzyżował gwałtowny wzrost cen paliwa (koszt transportu jest zawsze wliczony w cenę styropianu od samego początku, dowozi się surowiec i wywozi się styropian) - podkreślał właściciel hurtowni styropianu - styro24.pl. - Czekaliśmy na dalsze zapowiadane obniżki a do zarządów zgłaszały się firmy transportowe renegocjować stawki. To był pierwszy impuls, który spowodował że ceny styropianu budowlanego nie spadły w listopadzie. Drugą przeszkodą był gwałtowny wzrost cen gazu - zauważa Tomasz Patoka ze styro24.pl.

A jak wiadomo większość fabryk produkujących styropian oprócz surowca zużywa dużo gazu.

- Przez moment obawialiśmy się możliwości podniesienia cen przez producentów. Informowaliśmy klientów, którzy zamówili styropian i nie opłacili faktur z prośbą o przyśpieszenie płatności abyśmy mogli zdążyć realizować zamówienie. Mieliśmy sygnały z zakładów o planowanych podwyżkach - podkreślał Tomasz Patoka właściciel hurtowni styropianu - styro24.pl.

Podwyżki cen pokrzyżowane przez niższy popyt na styropian

Jak podkreślił Tomasz Patoka ze Styro24.pl, sytuację cenową ostudził mniejszy popyt na styropian jak na ten listopadowy okres.

- W tym roku zakup styropianu do na ocieplenie domu to koszt rzędu od 7-8-12 tys. zł, a jeżeli dochodzą podłogi to jest wydatek rzędu kilkunastu tysięcy - Tomasz Patoka, właściciel hurtowni styropianu - styro24.pl. - Mniejszy popyt powoduje, że skraca się czas realizacji. Na tą chwilę jesteśmy w stanie dostarczyć styropian grafitowy w terminie ok 5 -7-10 dni - zauważył Tomasz Patoka. 

Duża szansa, że ceny styropianu pójdą w górę jeszcze w grudniu

Hurtownia Styropianu pl. zapowiedziała już podwyżki cen wełny mineralnej jeszcze w grudniu br. i to o 10%.

Jeżeli ktoś się spodziewa spadku cen materiałów termoizolacyjnych do końca roku ten może się srogo rozczarować. Za podwyżkami cen styropianu przemawia rosnąca inflacja, słabnąca wartość złotego co się odbija na kursach walut oraz drożejące paliwo i ropa naftowa. 

Przedstawiciele Hurtownia styropianu pl. zachęcają do zakupu termoizolacji do końca grudnia br. w przypadku planowanego wykonania ocieplenia budynku jeszcze w tym roku lub na wiosnę, gdyż w styczniu wzrośnie inflacja i jeszcze bardziej obniży wartość złotego.

Jednak nadal możemy tylko spekulować, jak będą kształtować się ceny styropianu do końca tego roku. 

 Czy ceny materiałów termoizolacyjnych nadal będą mocno rosły czy nie?

Warto kupować styropian, czy poczekać do końca stycznia 2022 r.?

 Jak podkreśla Tomasz Patoka ze Styro24.pl: Myślę, że dla klienta, który planuje zakup styropianu na wiosnę idealny moment na zakup to będzie styczeń-luty 2022 r.

- Ważne, żeby nie przespać momentu jak się zacznie pierwsze ciepło wtedy ceny mogą wystrzelić do góry. Druga opcja to kupić teraz i go składować. Mamy w ofercie tani styropian grafitowy np. Genderka, który ze względu na niskie ceny ma termin realizacji ok. 8 tygodni - podkreśla ekspert ze Styro24.pl.

Ekspert przekonuje, że jeżeli musimy wstrzymać się z zakupem styropianu budowlanego należy cały czas monitorować jego wahające się ceny i najpóźniej zdecydować się na zakup do lutego 2022 r.

- Jeżeli miałbym specjalnie przekładać pracę z tego roku na przyszły ze względu na wysokie ceny to zastanowiłbym się czy jest sens i ile na tym zaoszczędzę. Na pewno kupiłbym styropian do lutego. - przekonuje Tomasz Patoka ze Styro24.pl - Do tego będą zmiany systemu podatkowego. Jak dołożą producentom czy firmą transportowym to i tak zapłaci za to klient końcowy. Bardziej martwiłbym się o ceny tynku elewacyjnego, kleju siatki i reszty systemu. Tam od lat nie było większych podwyżek... - podsumowuje  ekspert ze Styro24.pl.

A jego obawy, co do wzrostu cen chemii budowlanej (siatka, kleje, tynki) do wykonania ocieplenia nie są bezpodstawne. Eksperci z Hurtownia styropianu pl. przekonują  że ceny chemii budowlanej podskoczą o 5% od 1 grudnia br.. Z kolei W styczniu 2022 r. prognozują kolejną podwyżkę cen chemii budowlanej znowu o kolejne 5%Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (39)

 • Hurtownia Styropianu PL 2021-11-23 10:19:12
  Witamy, miło nam, że cytujecie nasz blog. Sprzedażą styropianu i innych izolacji zajmujemy się od 17 lat. Towar wywozimy z wielu magazynów (także prosto od producenta) rozlokowanych na terenie całej Polski. Obecnie nastąpiły niepewne czasy. Chwilami brakowało produktów budowlanych a i ostatnio nawet mąki pszennej. Mało kto wierzy w powrót cen sprzed roku, ważne jest to aby w ogóle mieć materiał na budowie i czym szybciej skończyć swoją inwestycję.
  • Załamanie rynku 2021-11-23 20:28:36
   Pytanie czy nie odbije się to wszystko czkawką. Trochę to przypomina kafelkarza który z 70zł. za m² zaczął brać 430zł. Teraz sobie zarobi, ale za dwa, trzy lata będzie prosił o robotę na rynku, bo ludzie pamiętają, a serwisy społecznościowe i fora są zalewane takimi fachowcami i opiniami na ich temat. Można się tłumaczyć że takie czasy, że brak styrenu, że covid, ale koniec końców każdy myślący człowiek musi zadać sobie kilka pytań: -jeśli brak styrenu, to jakim cudem dali radę zrobić takie obłożenie? Może się Pan pochwali o ile procentowo poszła sprzedaż po ogłoszeniu w Money i Bankier przez-jak mniemam- Pana żeby szybko kupować bo braknie półproduktów i może od razu Pan wytłumaczy jak przy takim wzroście dało się jednak obsłużyć klienta (z małym opóźnieniem wprawdzie, ale przy takim wzroście zapotrzebowania to i tak cud). -jaka jest przyczyna takiego postępowania żeby ogłosić że zaraz braknie materiału i żeby kupować? Z troski o klienta? W jaki sposób miało to pomóc? Wiadomym było że każdy się rzuci. Nagle okazuje się że nawet tak zwiększone zapotrzebowanie i da radę kupić (ale oczywiście już ze względu na podaż po innej cenie). Reasumując, wszystko poszło do góry. Stal przez cło, płyty przez pożar i klient musi za to płacić, ale tylko Wy zrobiliście z igły widły i mały problem rozdmuchaliście do niewyobrażalnych rozmiarów.
  • Jan 2021-11-26 18:53:52
   Jak rozpoczynałem remont w ubiegłym roku, to marzyła mi się wełna ale była za droga. Teraz mam 250mkw elewacji i 100 metrów stropu w wełnie,więc nie ma tego złego, a z tą mąką też żeś Pan przesadził. Pozdrawiam
 • Darbud 2021-11-21 09:52:59
  Wszyscy,którzy chociaż trochę się orientują w branży budowlanej to wiedzą, że będzie tylko drożej.
 • Znafca 2021-11-20 22:54:48
  Co za brednie. Nie da się tego czytać. Żeby przewidzieć czy ceny wzrosną czy spadną należy sobie zadać kilka pytan: 1) czy paliwa będą tanieć? 2) czy energia będzie tanieć? 3) czy podatki będą mniejsze? Badum tssss...kurtyna.
 • Bakston 2021-11-20 21:33:10
  Nie kupowac. Najwyzsza cena bedzie na przełomie właśnie stycznia i lutego. Ten artykuł jest wzięty nie wiadomo z kąd. Wszyscy producenci wlasnie na przelomie stycznia i lutego szykuje podwyżkę produktu nawet do 22%.
 • Andrzej 2021-11-20 19:11:36
  Nie kupować i złodzieje odpuszczą
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.207.247.69
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.