Automatycznie otwierana brama dwuskrzydłowa to przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo, które na co dzień doceni każdy użytkownik.

Zdalnie sterowane siłownik stały się na tyle przystępne cenowo, że warto rozważyć ich montaż nie tylko przy budowie nowego ogrodzenia. W nowoczesny napęd można bowiem wyposażyć także już istniejącą bramę. 

Kiedy warto zainwestować w bramę dwuskrzydłowe rozwierne?

Jakie są wady i zalety bramy dwuskrzydłowej?

Zgodnie z przepisami, wszystkie bramy wjazdowe muszą otwierać się do wewnątrz posesji. Z tego względu te dwuskrzydłowe potrzebują na podjeździe co najmniej tak dużo wolnej przestrzeni, ile wynosi szerokość jednego elementu.

Nie sprawdzą się więc, jeśli garaż położony jest blisko frontowej granicy działki. W przypadku krótkiego podjazdu, gdy będzie na nim zaparkowany samochód, możemy mieć problem z zamknięciem lub otwarciem bramy rozwiernej.

Kłopotliwe są także znaczne nierówności terenu (wjazd pod górkę). Rozwiązanie takie doskonale spisze się za to doskonale, gdy spadek biegnie wzdłuż granicy i utrudnia montaż bramy przesuwnej. Jest też polecane na wąskie parcele.

– Gdy nie mamy żadnych specjalnych ograniczeń wynikających z uwarunkowań panujących na działce, wybór pomiędzy bramą dwuskrzydłową a przesuwną zależy w dużej mierze od preferencji inwestora – stwierdza Małgorzata Podemska, menadżer ds. rozwoju rynku w firmie Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Dwa skrzydła rozwierne kojarzone są z architekturą tradycyjną i rzeczywiście idealnie wpisują się w taką stylistykę. Nie ma jednak przeszkód, aby ten sposób otwierania wybrać w przypadku nowoczesnego designu. Wszystkie modele Nowoczesnych Ogrodzeń Frontowych dostępne są w obu opcjach. Warto wspomnieć, że te w wariancie dwuskrzydłowym są zazwyczaj nieco tańsze.     

Liczy się przede wszystkim komfort wjazdu przy wyborze bramy

Ręczne otwieranie bramy wjazdowej bywa uciążliwe. Jeśli chcemy wjechać na posesję, musimy zatrzymać się na ulicy, wysiąść z auta, wejść na podwórko, otworzyć najpierw jedno, a potem drugie skrzydło bramy i oba zablokować. Po wjechaniu do środka, trzeba jeszcze pamiętać, aby wrócić do bramy i ją zamknąć.

Jeśli wyobrazimy sobie, że musimy te czynności powtarzać co najmniej dwa razy dziennie, także wtedy gdy jest zimno i pada, perspektywa ta nie jest niczym przyjemnym. Trudno się więc dziwić, że zdalnie otwierane bramy wjazdowe stają się już niemal standardem.

– Bramę dwuskrzydłową bez problemu można wyposażyć w napęd – mówi ekspertka firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Mogą mieć ramię proste lub łamane, w zależności od możliwości montażu. Obsługuje się je za pomocą jednego pilota lub aplikacji na tablecie lub smartfonie. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby oba skrzydła synchronicznie się otworzyły lub zamknęły. Automatyka może być tak skonfigurowana, że w razie potrzeby otworzymy tylko jedno ze skrzydeł. Przydatną opcją jest samoczynne zamknięcie się bramy po określonym czasie od otwarcia. Nad bezpieczeństwem zarówno ludzi, jak i samochodów czuwają fotokomórki, które zablokują poruszające się skrzydło, jeśli jakaś przeszkoda pojawi się na jego drodze.

Jak dobrać mocny napęd do dwuskrzydłowej bramy wjazdowej?

– Kupując bramę wjazdową, najlepiej od razu wyposażyć ją w odpowiedni napęd – radzi Małgorzata Podemska. – Specjalista pomoże dobrać nie tylko właściwe siłowniki, ale też uwzględni ich montaż na słupku. Wszystko będzie wówczas do siebie idealnie dopasowane. Z uwagi na koszty, niektórzy inwestorzy decydują się na etapowanie inwestycji. Najpierw montują ogrodzenie, a dopiero za jakiś czas dokupują elementy automatyki. Warto jednak przewidzieć ten fakt już od początku i pamiętać o doprowadzeniu zasilania, zanim ułożymy nawierzchnię.

A co jeśli mamy już ogrodzenie i teraz doszliśmy do wniosku, że marzy nam się otwieranie i zamykanie bramy bez konieczności wysiadania z samochodu?

Istnieje możliwość zamontowania automatyki nawet na starszych bramach dwuskrzydłowych. Trzeba jednak sprawdzić stabilność skrzydeł i uwzględnić szerokość słupków, wybierając model siłownika.

– Za każdym razem napęd musi być dostoswany zarówno do wymiarów skrzydeł, jak i ich ciężaru, a także intensywności użytkowania bramy – podkreśla specjalistka z firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Nie należy wybierać siłowników na granicy ich możliwości, zawsze lepiej zamontować takie o mocy o 20-30% większej niż wynika z wyliczeń. Pamiętajmy, że bramy rozwierne są m.in. narażone na działanie silnych podmuchów wiatru. Nie ryzykujmy więc, że przy dodatkowym obciążeniu napęd zostanie przeciążony.