Wybierając ogrodzenie, oprócz dopasowania jego designu i sprawdzenia jakości wykonania, powinniśmy zadbać o profesjonalny montaż. Chcąc oszczędzić, niektórzy decydują się na gotowe rozwiązania dostępne w hipermarketach budowlanych.

Warto jednak zastanowić, się czy nie są to oszczędności pozorne oraz co przemawia za wyborem rozwiązań kompleksowych.

Estetyka, funkcjonalność, trwałość w jednym ogrodzeniu

– Choć klienci zastanawiający się nad zakupem ogrodzenia często w pierwszej kolejności kierują się jego wyglądem, warto pamiętać, że powinno być ono nie tylko piękne, ale też trwałe i funkcjonalne – stwierdza Małgorzata Podemska, menadżer ds. rozwoju rynku w firmie Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Inwestorzy przed wszystkim zwracają uwagę na formę i kolory, dopasowując je do architektury domu, ale często też kierują się własnymi wyobrażeniami „idealnego ogrodzenia”. Oczywiście kwestie estetyki są bardzo ważne, w końcu ogrodzenie stanowi niejako wizytówkę całej posesji. Nie można się jednak ograniczać tylko do tego, czy się nam ono podoba. Pamiętajmy, że każdego dnia będziemy korzystać z furki i bramy, a forma przęseł oraz zastosowane zabezpieczenia będą wpływać na poczucie prywatności i bezpieczeństwa.  

Kolejnym ważnym aspektem jest jakość produktu. To istotne, aby dokładnie sprawdzić wszelkie dostępne informacje dotyczące zarówno wykorzystanych materiałów, jak i procesu produkcji.

– Zwróćmy uwagę na sposób zabezpieczenia antykorozyjnego – podpowiada ekspertka z firmy Plast-Met. – Sprawdzonym rozwiązaniem jest systemu Duplex. To doskonała metoda przeciwdziałania rdzy, polegająca na nałożeniu na ogniową powłokę cynkową specjalnej powłoki malarskiej. Duplex chroni cynk przed utlenianiem, przedłuża jego żywotność, stabilizuje kolor i zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną.

Jak kompletny system ogrodzeniowy to od jednego producenta

Kompleksowość to kolejny ważny aspekt przy zakupie ogrodzenia. Decydując się na przypadkowych producentów czy hipermarkety, często nie mamy możliwości skompletowania całości systemu o jednolitej formie.

– Ogrodzenie to nie tylko przęsła i słupki, równie ważnymi elementami są furtka, brama, a do tego dedykowane systemy automatyki, jak również takie elementy dodatkowe jak domofon i skrzynka na listy – zwraca uwagę specjalistka. – Dla wygody i pewności, że wszystko będzie do siebie pasowało, dobrze jest zamówić wszystko w jednym miejscu. W naszych systemach klient znajdzie bramy dwuskrzydłowe lub przesuwne, furtki i komplet elementów mocujących. Dobrać do nich można moduł Centerbox, a także oświetlenie w postaci lamp ogrodzeniowych i ogrodowych.

Co z tym montażem ogrodzenia?

Załóżmy, że system ogrodzeniowy został wybrany – co dalej? Pozostaje jeszcze kwestia montażu.

Najlepiej zaufać wyszkolonej ekipie monterskiej specjalizującej się w takich zadaniach. Jeśli zdecydujemy się na jej usługi, w cenie otrzymamy też pomiar.

– Specjaliści przyjeżdżają na posesję i dokładnie mierzą teren, biorąc pod uwagę wszelkie spadki – tłumaczy Małgorzata Podemska z Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Dopiero na tej podstawie zamawiane są elementy ogrodzenia, dzięki czemu mamy pewność, że wszystko będzie do siebie idealnie pasowało. Wyszkolona ekipa zajmuje się całym montażem począwszy od odwiertów i betonowania, przez montaż przęseł i słupków, kończąc na instalacji automatyki i lamp. Zadaniem inwestora jest jedynie złożyć zamówienie i uczestniczyć w odbiorze. Potem może on liczyć na fachowe doradztwo i w razie konieczności – pomoc techniczną.