Budowa domu dla większości z nas to wielkie wyzwanie i wiele trudnych decyzji. Jedną z nich jest wybór dachu. Stajemy wówczas przed dylematem: pokrycie betonowe, ceramiczne, a może po prostu blachodachówka? Niestety w tym wypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Wybór pokrycia zależy bowiem od wielu czynników, takich jak np. konstrukcja dachu czy po prostu przekonania inwestora. W poniższym tekście rozważymy zakup dachówki betonowej lub inaczej cementowej. Czy takie rozwiązanie to na pewno dobry wybór?

Zalety dachówki betonowej

Twarda jak skała dachówka betonowa od lat cieszy się zaufaniem i powodzeniem wśród klientów. I nic w tym dziwnego. Dachówki tego typu są szczelne, trwałe i odporne na pękanie, a co więcej, z upływem czasu ulegają dalszemu utwardzaniu. Ich żywotność sięga niemalże 100 lat.

Dzięki gładkości powłoki mniej nasiąkają wodą, co poprawia ich mrozoodporność. Zapewniają całkowite bezpieczeństwo nawet podczas długotrwałego działania niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Jest to rozwiązanie, które z pewnością będzie spełniało swoją rolę przez wiele lat i zaspokoi marzenia każdego inwestora o bezpiecznym dachu nad głową. 

Minusy dachówki cementowej

Pokrycia betonowe (cementowe) są znacznie lżejsze od tradycyjnych pokryć ceramicznych, w przybliżeniu jeden metr kwadratowy dachówek betonowych waży maksymalnie 50 kg, ceramicznych zaś sięgnie nawet 75 kg.

Przy wymianie porycia dachowego, szczególnie jeśli wcześniej na naszym dachu było ułożone lżejsze pokrycie, takie jak np. blachodachówka, musimy się nastawić również na remont konstrukcji dachu. Wcześniejsza konstrukcja może nie udźwignąć nowych, a zarazem cięższych dachówek betonowych.

Bardzo ważne, aby kupować dachówki betonowych od sprawdzonych producentów, ponieważ w tańszych dachówkach betonowych pokrycie często malowane jest farbą, która może blaknąć pod wpływem długotrwałego oddziaływani promieni UV.