Domy w stylu nowoczesnej stodoły adresowana jest głownie do miłośników nowoczesnej architektury i otwartych przestrzeni, którzy stawiają na przełamujące powszechne schematy rozwiązania. Projekty domów stodoły nawiązują do typowego, tradycyjnego budownictwa, ale w połączeniu z odpowiednio dobranym materiałami i funkcjonalnością wpasowują się w nowoczesne trendy architektoniczne.

Styl nowoczesnej stodoły czerpie inspiracje głownie z wyglądu zabudowań gospodarczych oraz prostych budynków mieszkalnych, często spotykanych na wsiach. Lekkości domom stylizowanym na stodoły nadają duże przeszklenia, doświetlające wnętrza, zaprojektowane najczęściej od południowej strony, zwarta bryła oraz prosty, dwuspadowy dach.

Czym wyróżnia się dom w stylu nowoczesnej stodoły?

Domy jednorodzinne w stylu nowoczesnej stodoły to zazwyczaj budynki jednobryłowe, przykryte dwuspadowym dachem. To dwa elementy, które decydują o charakterystycznym stylu domów aranżowanych na nowoczesne stodoły.

Domy typu stodoła wyróżniają się także panoramicznymi dużymi przeszkleniami, które nadają im charakterystycznego nowoczesnego wyglądu. Zastosowanie dużych przeszkleń ma też na celu zwiększać  bezpośredni kontakt użytkowników tych budynków z otaczającą naturą. Ponadto umieszczenie dużych okien po nasłonecznionej, południowej stronie ma nie tylko obniżyć koszty ogrzewania, ale też zaprosić naturalne światło do wnętrz nowoczesnej stodoły.

Jeżeli chodzi o fasadę domu stylizowanego na nowoczesną stodołę, tu stosuje się szeroko gamę naturalnych materiałów elewacyjnych - od drewna, przez blachę ułożoną w pasach o niejednolitej szerokości po płytki klinkierowe. Charakterystycznym, rozwiązaniem, które podkreśla naturalny i nowoczesny styl domu jest stosowanie dwóch typów elewacji na jednym budynku np. blachę oraz drewno.

Jeżeli chodzi o wnętrza domów w stylu stodoły królują w nich otwarte przestrzenie. Daje to projektantom wnętrz wielkie możliwości aranżacyjne.

Projekty domów w stylu stodoły mają zazwyczaj kształt prostokąta, co sprawdza się w przypadku małych i wąskich działkach. Kształt prostokątny bryły domów w stylu stodoły daje inwestorom ogromną swobodę w określeniu lokalizacji oraz położenia budynku na działce budowlanej.

Prosty dach w typie stodoły 

To właśnie ta charakterystyczna forma dachu odpowiada za skojarzenia tego rodzaju budynków ze stodołą. Oszczędna geometria zadaszenia, przy zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, pozwala uzyskać pożądany efekt nowoczesności.

Wrażenie prostoty podkreśla dodatkowo maksymalnie uproszczony kontur budynku – ściany i dwuspadowy dach często pozbawione są okapów – linia połaci dachowych, po załamaniu, płynnie przechodzi w linię ścian. Dziś rozwiązanie to przechodzi do głównego nurtu projektowego, stało się modne i pojawia się w coraz liczniejszych propozycjach architektów. Dach pozbawiony okapów znakomicie wpisuje się w obowiązujący w nowoczesnej architekturze minimalizm.

Dach bezokapowy idealnie łączy się z elewacją, rynną wkomponowaną w bryłę budynku.  Takie rozwiązanie pozwala na ukrycie rur spustowych a widocznym elementem pozostaje maskownica dostępna w różnych opcjach wykończenia matowej i satynowej powłoki organicznej, a także w najpopularniejszych kolorach.

Pokrycie dachowe podkreśli styl domu

Prosta i elegancka forma płaskiej blachodachówki także wpisuje się w nowoczesne trendy architektoniczne, staje się elementem przyciągającym uwagę, ładnie wpisując budynek w naturalny krajobraz; jednocześnie tego rodzaju pokrycie zachowuje ideę przytulnego, bezpiecznego domu, daje wrażenie bezpieczeństwa, jakości i komfortu.

Płaska blachodachówka charakteryzuje się nowoczesnością w skandynawskim stylu, wyróżniając się estetyką oraz rozwiązaniami zapewniającymi łatwy montaż i bezpieczne użytkowanie. Sposób montażu na dwa różne sposoby: z przetłoczeniami lub bez przetłoczeń daje możliwość montażu pokrycia dachowego uwzględniającego indywidualne upodobania inwestorów: w układach „na cegiełkę” albo liniowym – dla paneli z przetłoczeniem lub w układzie „na cegiełkę” – dla paneli bez przetłoczeń. Do wyboru są trzy modne kolory pokrycia: grafitowy, antracytowy i czarny.