We wtorek na rządowych stronach podano, że w Polsce wykonano dotąd 9 006 539 szczepień przeciw COVID-19. Pierwszą dawkę otrzymało 6 699 255 osób. Zaszczepionych drugą dawką oraz jednodawkowym preparatem J&J jest 2 307 284 osób.

Po szczepieniach odnotowano 6292 niepożądane odczyny, w większości objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. Od 27 grudnia ub.r., gdy zaszczepiono pierwszą osobę zutylizowano w sumie 9811 dawek szczepionek.

We wtorek ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z rocznika 1969, które na początku roku nie wypełniły formularza zgłoszeniowego na szczepienie. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię 989, SMS-em pod numerem 880-333-333 lub w punktach szczepień. Kto nie zapisze się w wyznaczonym dniu, może to zrobić później.

Według obowiązującego kalendarza codziennie od 12 kwietnia do grupy rejestrujących dołącza kolejny, młodszy o rok rocznik. Od poniedziałku zapisywać mogą się rocznik 1968 (53 lat), od wtorku może to uczynić rocznik 1969 (52 lat), w środę rocznik 1970 (51 lat). Kalendarz ustalono według tej zasady do 24 kwietnia, kiedy umówić na szczepienie będą się mogły osoby w wieku 48 lat (rocznik 1973).

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że zarejestrował się na szczepienie przeciw koronawirusowi. - Dziś nadszedł dzień, kiedy mogę powiedzieć: zarejestrowałem się! Wczoraj uruchomiono rejestrację dla mojego rocznika - 1968, więc wziąłem telefon, wykręciłem numer 989, podałem dane… I jest! - poinformował premier na Facebooku. Do wpisu dołączył nagranie, na którym rejestruje się przez infolinię. Podał, że szczepiony będzie preparatem firmy AstraZeneca.

Premier zwrócił uwagę, że wiele osób pisało mu, że powinien zrobić to wcześniej. - Dać przykład, że szczepienia są bezpieczne, przeciąć spekulacje o spiskach i niebezpieczeństwie - zaznaczył szef rządu. Jak jednak podkreślił, najlepszym przykładem jest konsekwencja, cierpliwość, pokora i determinacja w dążeniu do celu. - Nikt nie stoi ponad prawem i zasadami, które ustaliliśmy - dodał Mateusz Morawiecki.

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk przedstawił we wtorek nowy harmonogram rejestracji na szczepienia. - Do soboty realizujemy program przedstawiony dwa tygodnie temu. Od poniedziałku przyspieszamy. Od poniedziałku będziemy rozpoczynali rejestracje każdego dnia dwóch roczników. W związku z tym zaczynamy rocznik 1974 i 1975 - w poniedziałek 26 kwietnia - zapowiedział.

- Później kolejne roczniki, aż do 7 maja. 7 maja, 8 i 9 maja będziemy uruchamiali po trzy roczniki. I de facto od 9 maja już wszyscy będą mieli wystawione e-skierowania, wszyscy będą mogli się rejestrować na kolejne terminy szczepień - powiedział Dworczyk.

Podał także, że 28 kwietnia ruszy rejestracja dla osób między 30 a 39 rokiem życia, które wcześniej za pośrednictwem formularza zgłosiły gotowość do zaszczepienia się; 4 maja rozpocznie się taką rejestrację dla osób między 18 a 29 rokiem życia.

Dworczyk zapowiedział również, że jeśli szczepionek będzie pod dostatkiem i będą dostępne dla wszystkich w dowolnej liczbie, to punkty szczepień będą pracować również w niedziele. Zaznaczył, że problemem nie jest logistyka, dlatego, że profesjonalne firmy - hurtownie farmaceutyczne, z którymi współpracuje rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - nie mają problemu z tym, żeby rozwozić przez 7 dni w tygodniu szczepionki.

Wskazał, że kolejne punkty szczepień powszechnych będą włączane do programu w momencie, kiedy będą dodatkowe szczepionki. Jednocześnie poinformował, że niektóre z tych punktów już prowadzą zapisy na szczepienia.

We wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie zgodnie, z którym jeśli istnieje ryzyko zmarnowana szczepionki przeciw COVID-19, dawkę może otrzymać każda osoba powyżej 18. roku życia.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski podał, że zamiast 268 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca w tym tygodniu do Polski trafi 67 tys. Potwierdził to Dworczyk. Jednocześnie przekazał, że ograniczeń dostaw przez firmę AstraZeneca nie powinno wpłynąć na harmonogram szczepień.

Podkreślił, że ze względu na priorytet jakim jest bezpieczeństwo pacjentów i podanie drugiej dawki zawsze utrzymywany jest zapas szczepionek. - Drugie dawki nie są zagrożone, a jeśli chodzi o zaplanowane szczepienia, to będziemy starali się zastąpić AstraZenekę zaplanowaną z tych dostaw innymi szczepionkami - powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Polscy pacjenci otrzymują dwudawkowe preparaty przeciw COVID-19 produkowane przez firmy Pfizer, Moderna i AstraZeneca oraz jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson. Preparat ten jest stosowany m.in. u osób, które samodzielnie nie mogą dotrzeć do punktów szczepień.