„Dzień uznania dla czarnego kota”, przypadający 17 sierpnia, poświęcony jest legendarnym zwierzętom. Zaczęło się prawdopodobnie w starożytnym Egipcie, gdzie czczono czarne koty. Bastet, bogini płodności i obrończyni przed złem, była często przedstawiana, jako siedzący czarny kot - między innymi w postaci niezliczonych posągów. Popularność zwierząt jest również widoczna w inskrypcjach zawierających symbole kotów, a także w wielu kocich mumiach. Badacze uważają, że koty były czczone, ponieważ zabijały jadowite węże, chroniąc w ten sposób faraona.

Jednak po zachwycie nadeszła era przesądów dla czarnego kota. Mówiono, że jeśli zwierzę przekroczy ścieżkę, przyniesie to pecha. Przesąd ten prawdopodobnie wywodzi się z wiary w średniowieczu, która kojarzyła czarne koty z Lucyferem i czarownicami. Kultura popularna przejmowała ten symbol.

Dziś strach przed czarnymi kotami w dużej mierze zniknął. Zwierzęta nadal zajmują szczególne miejsce - obok ich różnokolorowych ras współplemieńców - w milionach filmów w Internecie.