PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dzierżawa działek rolnych pod fotowoltaikę zdobywa ogromną popularność

Eksperci na przestrzeni trzech ostatnich lat odnotowują nawet czterokrotny wzrost zainteresowania dzierżawą działek rolniczych pod fotowoltaikę. Jednak nie wszystkie grunty spełniają wymagania niezbędne do podpisania umowy. Skąd wzięła się popularność dzierżawy gruntów pod fotowoltaikę i ile można na niej zarobić?Gorączka fotowoltaiczna objęła wiele sektorów polskiej gospodarki. Jednym z nich jest gałąź produkcji rolnej, w której prowadzący działalność rolniczą coraz częściej dostrzegają w fotowoltaice nowe możliwości rozwoju gospodarstw rolnych oraz źródło stałego dochodu.

Jednak nie każdy właściciel gospodarstwa rolnego ma środki finansowe, aby inwestować w fotowoltaikę. Ciągle rosnące koszty i zmniejszająca się opłacalność prowadzenia gospodarstw rolnych często prowadzą do sytuacji, w której wielu rolników nie jest w stanie wykazać się możliwościami inwestycyjnymi na poziomie 165-180 tys. zł netto. A taka jest średnia cena rynkowa zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy 49 kWp.

Dodatkowo szybkie topnienie rządowych środków budżetowych, które można pozyskać w formie dotacji bezzwrotnych z programów rządowych (AgorEnergia), powoduje, że nie wszystkich rolników stać na sfinansowanie większych farm fotowoltaicznych.

Nawet po rozłożeniu takiej inwestycji na atrakcyjne raty leasingowe czy też po zaciągnięciu preferencyjnego kredytu nadal wielu rolników nie może pozwolić sobie na tak dużą inwestycję. Nie każdy może też wykazać się zdolnością kredytową na wymaganym poziomie.

W takim wypadku pozostaje jeszcze jedna możliwość. Rolnicy są właścicielami gruntów rolnych, które mogą wydzierżawić pod fotowoltaikę.

Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę cieszy się popularnością

To właśnie dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę, obok segmentu instalacji prosumenckich, jest kolejnym kołem zamachowym polskiego rynku fotowoltaicznego, przynajmniej pod względem wielkości uzyskanej mocy. Szczególnie poszukiwane są wielkopowierzchniowe działki pod fotowoltaikę.

Rolnicy także wykazują duże zainteresowanie dzierżawą gruntów pod fotowoltaikę, gdyż jest to dla nich źródło stałego dochodu bez konieczności ponoszenia wydatków na serwisowanie, a także dodatkowych opłat przy budowie instalacji i produkowaniu prądu z fotowoltaiki.

– Ostatni rok był przełomowy pod tym względem. Widzimy duże zainteresowanie rolników dzierżawą. W Foton Technik poszukujemy terenów pod instalacje wielkopowierzchniowe i widzimy, że zainteresowanie ofertą jest duże. To bardzo opłacalny model współpracy dla właścicieli gruntów. Jeśli chodzi o moce wybudowane, jeszcze nie widzimy tego w raportach URE z uwagi na dłuższy proces budowlany niż w przypadku farm fotowoltaicznych. Z danych, które zebrał Instytut Energetyki Odnawialnej, wynika, że moc uzyskana przez czterech największych operatorów sieci dystrybucyjnej w Polsce w ostatnim kwartale 2020 r. wynosi ponad 1,8 GW. Te projekty zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych 3 lat. Większość z tych instalacji jest właśnie zlokalizowana na wydzierżawionych działkach – podkreśla Cezary Wawrzos, dyrektor Działu Projektów B2B w Foton Technik, grupa Innogy.

Grunty pod fotowoltaikę stały się więc „łakomym kąskiem” dla wielu firm, co wpływa na cenę ich dzierżawy. 

Z drugiej strony mimo agresywnej polityki pozyskiwania gruntów rolnych i nieużytków wiele z nich nie spełnia wszystkich wymogów pozwalających na budowę farm fotowoltaicznych.

– Rolnicy są bardzo zainteresowani dzierżawą gruntów pod budowę farm fotowoltaicznych. Niestety, nie wszystkie działki spełniają wymogi takiej dzierżawy – można zgłaszać tylko działki gorszej klasy, nieużytkowe. Po wstępnej weryfikacji często okazuje się, że wiele działek nie może być wykorzystanych pod budowę farmy fotowoltaicznej (działka musi być odrolniona – należy sprawdzić taką możliwość w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzeni, a także zawarte tam ograniczenie co do budowy instalacji fotowoltaicznych). Do uruchomienia farmy potrzebna jest również duża moc przyłączeniowa, dlatego wiele zależy od warunków przyłączenia, wydanych przez OSD. Średnio na 300 zgłoszeń pozytywną weryfikację przechodzi jedna działka. Mimo to obserwujemy 3-4-krotny wzrost zainteresowania dzierżawą działek na przestrzeni ostatnich 3 lat, odkąd zaczęły pojawiać się farmy fotowoltaiczne – zauważa Arleta Czekaj-Kwiecień, dyrektor sprzedaży, Columbus Energy.

Skąd takie ogromne zainteresowanie wśród właścicieli gruntów tą formą zarobkowania?

Dzierżawa gruntu alternatywą dla inwestycji w farmę fotowoltaiczną

Dzierżawa gruntu to gwarancja stałego dochodu bez konieczności ponoszenia ryzyka związanego z inwestowaniem w fotowoltaikę. Rolnik przenosi odpowiedzialność finansową związaną z brakiem wystarczających środków na inwestycję na firmę, która podejmuje się dzierżawy.

Warto dodać, że rolnicy decydujący się na dzierżawę gruntów pod fotowoltaikę nie ponoszą też ryzyka związanego z przestojem pracy instalacji oraz kosztów związanych z serwisowaniem (wymiana falowników, monitorowanie instalacji elektrycznej itd.) oraz koniecznością ubezpieczenia takiej instalacji przez cały okres trwania umowy – a podpisuje się je nawet na 29 i więcej lat.

Firmy wydzierżawiające ziemię pod fotowoltaikę ponoszą też opłaty związane z podatkiem rolnym oraz koszty operacyjne związane z przygotowaniem inwestycyjnym gruntu wydzierżawionego pod fotowoltaikę. Oferują kompletne wsparcie dla rolników w przygotowaniu ziemi pod budowę instalacji. 

Te działania wynikają z dużej konkurencji w tym sektorze rynku fotowoltaicznego. To winduje też ceny za dzierżawę gruntów pod fotowoltaikę. Co więcej, dochód ten uzyskiwany jest z gorszej klasy gruntów i nieużytków rolnych, więc rolnicy są świadomi, że nie uzyskają takiego dochodu z produkcji rolnej na gruntach o niższej jakości.

Stąd rosnąca popularność związana z dzierżawieniem gruntów pod fotowoltaikę, co przekłada się na rekordowe wyniki w sektorze fotowoltaiki. Kolejna kwestia dotyczy zarobków z dzierżawy gruntów pod fotowoltaikę. Czy osobie prowadzącej działalność rolniczą opłaca się dzierżawić grunty?

Ile zarobi rolnik z dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę?

Za dzierżawę atrakcyjnej działki można otrzymać od 10 tys. zł do 13 tys. zł za hektar, ale w skali roku. Daje to stały dochód miesięczny na poziomie ok. 833-1000 zł (od 1 ha w ciągu roku). Jednak w materii zarobków z dzierżawy pod fotowoltaikę każdy rolnik powinien dokładnie sprawdzać umowę oraz to, w jaki sposób naliczany jest czynsz za wydzierżawione grunty. Na porządku dziennym praktykowane jest oferowanie wysokich czynszów znacznie przekraczających stawki rynkowe, np. 20 tys. zł od 1 ha dzierżawionego gruntu. Często w takiej umowie pojawiają się zapisy ograniczające płatność czynszu jedynie od powierzchni bezpośrednio pod zamontowanymi panelami fotowoltaicznymi, co jest niekorzystne dla właściciela gruntu.

Dodatkowo każdy właściciel gruntu musi się liczyć z koniecznością poniesienia konkretnych opłat publicznoprawnych wynikających z realizacji inwestycji, czyli przygotowania działki pod instalację fotowoltaiczną (w zależności od umowy) oraz dopełnienia wszystkich formalności w urzędzie gminy. Kto zajmuje się formalnościami przy dzierżawie gruntów rolnych?

Firmy walczą o grunty rolne pod dzierżawę 

Wielu rolników, którzy zdecydowali się na dzierżawę gruntu pod fotowoltaikę, nie musi martwić się o to, że zostaną pozostawieni bez eksperckiego wsparcia w trakcie zdobywania pozwoleń na budowę, decyzji środowiskowych itd. Jeżeli tylko działki spełniają określone kryteria pod budowę farmy fotowoltaicznej, kolejnym etapem jest podpisanie umowy dzierżawy oraz udzielenie pełnomocnictwa firmie w realizacji wszystkich niezbędnych pozwoleń. Po podpisaniu umowy to firma dzierżawiąca grunty przejmuje na siebie ciężar obowiązków związanych z przygotowaniem gruntu pod inwestycję fotowoltaiczną. Jeżeli rolnik zdobył wcześniej takie dokumenty, jak wypis z rejestru gruntów i odpis z księgi wieczystej, to firmom dzierżawiącym znacznie przyspieszy procedurę kompletowania dokumentacji do warunków zabudowy. Jednak podczas realizacji inwestycji to w gestii firmy dzierżawiącej grunty jest zdobycie: decyzji środowiskowej, warunków przyłączenia oraz pozwolenie na budowę. Jeżeli wybierzemy odpowiednią firmę, która będzie chciała wydzierżawić od nas grunty rolne, to przejmie ona także cały ciężar związany z spełnieniem wymagań formalnoprawnych.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (27)

 • Wojtek 2021-08-10 10:49:16
  Tyle że w artykule nie wspominają nic o tym "co po umowie"? A to jest we większości firm fotowoltaicznych jasne: - przejęcie gruntów za marny grosz (po 30 latach, w dobrej niby wierze) lub - utylizacja instalacji po okresie umownym przez właściciela gruntu, na koszt właściciela gruntu (teraz jest 2-3 zł za kg panela, a za 20 lat te kwoty będą liczone x10 conanmniej bo każdy będzie się tego musiał pozbyć lub wymienić) - brak możliwości przekształcenia gruntu ponownie na cele rolne, a więc i podatki po okresie umownym są kilka razy wyższe - taką ziemię po panelach trudno przywrócić do sensownej produktywności rolnej - niby wybierają najgorsze kawałki, a w okolicy nie gardzą ziemią 4b i 4a (wystarczy lokalny plan zagospodarowania i mogą budować to wszędzie)
 • marek 2021-08-10 10:28:34
  Jest grupa na Facebooku i ładnie tam wyjaśniają Nazywa się chyba: Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę. Fotowoltaika Dla Rolników - Dotacje
 • Marek 2021-08-10 10:26:35
  Jest grupa na Facebooku i tam można sporo się dowiedzieć...
 • baca56 2021-08-09 17:55:25
  A co do tych krów, o których z pogardą mówisz, że obsrywają pastwiska - one produkują żywność - a wszyscy ludzie muszą jeść. I to jest (moim zdaniem) znacznie pewniejsza podstawa biznesu, niż gruszki na wierzbie obiecywane przez polityków czy naganiaczy od geszeftów z fotowoltaiką.
 • kitamicha 2021-08-09 14:17:57
  Masa komentarzy ludzi ktorzy nie maja pojecia o faktach . I na dodatek straszą sie na wzajem , a potem będą zagryzac paznokcie ze tamten sie odważył a jego ziemi krowy obsrywają do dnia dzisiejszego ziemie i błagalnie prosi o dopłaty z UE.
  • baca56 2021-08-09 17:48:24
   No to o faktach. Pierwszy fakt jest taki, że wprawdzie instalacje PV rozrastają się jak grzyby po deszczu, ale jak dotąd nie istnieje żaden praktycznie skuteczny sposób magazynowania tej energii. Drugi fakt: ten interes jest zależny od regulacji prawnych (dopłaty, opodatkowanie) oraz od państwowych (w przypadku Polski) koncernów energetycznych. Trzeci fakt: większość z nas też nie ma możliwości zmagazynowania tej energii w czasie upałów, żeby ją wykorzystać w chłodniejsze dni jesienią lub zimą. Nie mamy tez możliwości sprzedaży na wolnym rynku. Koncerny energetyczne już zapowiedziały, że nie będą zwracać 70% tego, co oddaliśmy,tylko będą odbierać i dostarczać energię po aktualnej cenie dnia. Czyli - jeśli jeszcze trochę mocy PV przybędzie - w słonecznym szczycie nie będą jej odbierać wcale. Natomiast w chmurną, mroźną zimę będą dostarczać bardzo drogo. I cała kalkulacja bierze w łeb, bo inwestycję i tak będziesz musiał spłacić. Bardzo śliski interes...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.224.207
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.