Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz wiceminister Anna Gembicka wzięli udział w uroczystości wręczenia nagród w XII edycji konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych "Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy".

- Wasza naturalna umiejętność obserwacji jest bardzo pomocna - dzięki niej zauważacie zagrożenia, których dorośli, robiący wiele rzeczy z przyzwyczajenia, mogą nie dostrzegać - powiedział, cytowany w komunikacie resortu rolnictwa, minister Kowalczyk witając się z dziećmi i rodzicami zgromadzonymi w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Wicepremier dodał, że praca w rolnictwie ma szczególny charakter i jest pełna zagrożeń, powodowanych m.in. przez kontakt z maszynami rolniczymi czy zwierzętami.

Głównym organizatorem konkursu jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a patronem honorowym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przedsięwzięcie to jest organizowane od 2011 r., a jego głównym celem jest promowanie bezpiecznych zachowań i wiedzy o bezpieczeństwie podczas pracy i zabawy w gospodarstwie rolnym.

W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 39 tys. uczniów z 3169 szkół podstawowych w całej Polsce. Zadaniem konkursowym było wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A3, przedstawiającej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie rolnym. Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: klas 0-3 oraz 4-8.

Komisja konkursowa przyznała 46 nagród w etapie centralnym, do którego zakwalifikowało się 96 uczestników. Nagrodzone i wyróżnione prace będą upowszechniane, dzięki czemu przyczynią się do promowania bezpieczeństwa na wsi.